Eurobasket

Μένει στην… Πόλη η Σερβία!

Παράταση πήρε η παραμονή της Σερβίας στην Κωνσταντινούπολη, καθώς η ομάδα του Τζόρτζεβιτς νίκησε 82-68 τη Μεγάλη Βρετανία και προκρίθηκε στους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα, η Σερβία επικράτησε εύκολα της Μεγάλη Βρετανίας με 82-68 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, με τους Στίματς και Γιόβιτς να είχαν από 11 πόντους ο καθένας και τον Μάτσβαν προσθέτει άλλους 10.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο νέος παίκτης της Κύμης, Οκερεαφόρ, με 17 πόντους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα… δόντια της η Σερβίας, κλείνοντάς το στο +11 (14-25). Στο δεύτερο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς δεν ήταν τόσο προσηλωμένοι στην άμυνα, αλλά στην επίθεση συνέχισαν το ίδιο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +9 (38-47).

Στο δεύτερο μέρος, οι Σέρβοι μπήκαν με ένα επιμέρους σκορ 2-12, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά στο +19 (40-59). Στη συνέχεια, η Μεγάλη Βρετανία αντέδρασε, αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους παίκτες του «Σάλε» στο +10 (55-65). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «Πλάβι» έκαναν σωστή διαχείριση και αφού δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του ματς, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 38-47, 55-65, 68-82