Eurobasket

Ξεμέθυσε απότομα η Γεωργία του Ζούρου…

Το «πάλεψε» για τρία 10λεπτα, αλλά… έσκασε στο τέλος η Γεωργία! «Μεθυσμένη» από τη μεγάλη νίκη επί της Λιθουανίας, η ομάδα του Ζούρου παραδόθηκε (57-67) στη Γερμανία -που έκανε το 2/2 στο Ευρωμπάσκετ.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντένις Σρέντερ (23π.), η Γερμανία «καθάρισε» τη Γεωργία στο τέταρτο δεκάλεπτο και «δίπλωσε» τις νίκες της στο Ευρωμπάσκετ, στον όμιλο του Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου «πάλεψε» το ματς απέναντι στη «νασιονάλμανσαφτ», αλλά… έσκασε στο τέλος, μένοντας στη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας επί των Λιθουανών -παρά τις προσπάθειες των Πατσούλια και Σενγκέλια.

Μετά το 41-36 του ημιχρόνου, υπέρ των Γερμανών, η Γεωργία μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 15-6, προηγήθηκε 51-47 στο 27'27".

Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο, όπως προείπαμε, η Γερμανία «ξεμπούκωσε» στο φινάλε και με ένα δικό της επιμέρους 12-2 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκε 67-54, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-41, 52-55, 57-67.