Eurobasket

Ήττα-σοκ από την Ουκρανία η Γεωργία του Ζούρου

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο Eurobasket υπέστη η Γεωργία του Ηλία Ζούρου, αφού έπεσε θύμα τεράστιας έκπληξης από τους Ουκρανούς, που επικράτησαν με 88-81.

Την τεράστια έκπληξη της 3ης αγωνιστικής του Eurobasket έκανε η Ουκρανία, αφού επικράτησε της Γεωργίας με 88-81 και πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν έχει άλλα περιθώρια για λάθη.

Η μεγάλη νίκη των Ουκρανών, που έδειξαν ότι δεν έπαιξαν απλά για τη χαρά της συμμετοχής, βασίστηκε στην εξαιρετική τους παρουσία στο β’ δεκάλεπτο, όταν πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 18-30, παίρνοντας στο τέλος του ημιχρόνου διαφορά 13 πόντων (38-51).

Οι Γεωργιανοί πλησίασαν στους 4 (63-67) στο τέλος της γ’ περιόδου, αλλά οι Ουκρανοί ούτε τρόμαξαν, ούτε πανικοβλήθηκαν και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έφτασαν στην επικράτηση με 88-81.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν οι Πούστοβγι (19π., 7 ριμπάουντ) και ο Λίποβι (17π.) που αγωνίζεται στον Προμηθέα, ενώ από την ομάδα του Ζούρου, Πατσούλια και Σερμαντίνι πρόσφεραν 17 πόντους, τη στιγμή που ο Ντίξον ήταν αρνητικός.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-51, 63-67, 81-88