Eurobasket

«Ανατροπή» από Ισραήλ και χαμός στον δεύτερο όμιλο

Με «ανατροπή» στην τέταρτη περίοδο, το Ισραήλ νίκησε 82-80 τη Γερμανία για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ και μπήκε στο "κόλπο" της πρόκρισης.

Το Ισραήλ νίκησε 82-80 τη Γερμανία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ και μπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης, κάνοντας «θρίλερ» την κατάσταση και βάζοντας και τις υπόλοιπες ομάδες του γκρουπ στη διαδικασία να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» για τους «16» τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Οι Γερμανοί διατηρούσαν το προβάδισμα και με 26-14 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν στο 69-57. Όμως, οι διοργανωτές του γκρουπ με 25-11 επιμέρους σκορ «ανέτρεψαν» την κατάσταση και στα 12'' για το τέλος με ένα τρίποντο του Πνίνι πήραν το προβάδισμα με 81-80. Ο Σρέντερ αστόχησε στην επόμενη φάση και ο Μέκελ πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 82-80, με τον Τάις να αστοχεί στο τρίποντο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάουελ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κάσπι, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τη Γερμανία, οι Τάις (15 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και Σρέντερ (20 πόντοι, 7 ασίστ) έκαναν ότι μπορούσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Φόιγκτμαν 13 (6/8σ.), Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (15ρ.,), Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7, Μπάρτελ 10, Χέκμαν 2, Χάρτενσταϊν 3

Ισραήλ (Έντελσταϊν): Χάουελ 23 (10/15σ., 9ρ., 7κλ.), Ντόουσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15, Μπλέιζερ, Τίμορ 3, Οχαγιόν 3