Μουντομπάσκετ 2023

Με... άγριες διαθέσεις η Γερμανία, διέσυρε με κατοστάρα την Κίνα!

Η Γερμανία απέδειξε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου, διαλύοντας με 107-58 την Κίνα του Κάιλ Άντερσον, που έκανε ντεμπούτο!

Tρομάζει η Γερμανία ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ συνέχισε να δείχνει εντυπωσιακό πρόσωπο στην προετοιμασία, με νέο «θύμα» της την Κίνα, την οποία διέσυρε με σκορ 107-58!

Κορυφαίος του αγώνα, που ήταν... πάρτι από τα πρώτα λεπτά, ήταν ο Φραντς Βάγκνερ, που έδειξε και πάλι ότι θα κουβαλήσει τη γερμανική επίθεση στο τουρνουά. Ο φόργουορντ των Μάτζικ μέτρησε 20 πόντους σε 21 λεπτά (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές), ενώ ακολούθησε με 17 πόντους και 7 ασίστ ο Ντένις Σρέντερ. 17 πόντους είχε και ο Μαοντό Λο, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νιλς Γκιφάι, ευστοχώντας σε 4/5 τρίποντα.

Από πλευράς Κίνας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ντεμπούτο έκανε ο νατουραλιζέ NBAer Κάιλ Άντερσον. Ο φόργουορντ των Τίμπεργουλβς ήταν μεν θετικός με 10 πόντους 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, όμως δεν γλίτωσε την ομάδα του από τη βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-23, 81-41, 107-58