Μουντομπάσκετ 2023

Νίκησε το Νότιο Σουδάν με ξέσπασμα στο τέλος αλλά έδειξε ανέτοιμη η Βραζιλία

Η Βραζιλία νίκησε το Νότιο Σουδάν με σκορ 85-75 χάρη σε εξαιρετική τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν έπεισε ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου με την εμφάνισή της.

Το πρώτο της φιλικό έδωσε η Βραζιλία ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η «σελεσάο» νίκησε με σκορ 85-75 το Νότιο Σουδάν, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στη «Rod Laver Arena» της Αυστραλίας.

Οι Βραζιλιάνοι δεν έπεισαν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους απέναντι στην αδύναμη χώρα της Βόρειας Αφρικής, βρίσκονταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ και τελικά έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο κυριάρχησαν με επιμέρους σκορ 24-12.

Για τους νικητές, κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τίμοθι Σοάρες, με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Πολύ θετικός και ο έμπειρος Μαρσελίνιο Χουέρτας, που ήταν «μαέστρος» με 8 πόντους και 9 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο ΝΒΑer Γουένιεν Γκάμπριελ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Θυμίζουμε πως η Βραζιλία βρίσκεται στον 7ο όμιλο του Μουντομπάσκετ, μαζί με Ιράν, Ισπανία και Ακτή Ελεφαντοστού. Το Νότιο Σουδάν, από την άλλη, είναι στο 2ο γκρουπ, με Σερβία, Κίνα και Πουέρτο Ρίκο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-47, 61-63, 85-75