Eurocup

Με το «αριστερό» ο Άρης στο Eurocup, ηττήθηκε από την ανώτερη Βενέτσια

Ο Άρης δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στην πρεμιέρα του στο φετινό Εurocup και ηττήθηκε εύκολα με σκορ 95-75 από την ανώτερη Βενέτσια στη Βενετία.

Αρνητική πρεμιέρα στο Eurocup για τον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε 95-75 από την ανώτερη Βενέτσια στη Βενετία για την πρώτη αγωνιστική του β' ομίλου της διοργάνωσης, πληρώνοντας το πολύ κακό του ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα.

Οι Θεσσαλονικείς δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό. Το αποτέλεσμα ήταν η Βενέτσια να πετύχει 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να ξεφύγει με +8 (30-22). Ο Άρης αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε σε 41-41, με το ημίχρονο να αφήνει τα πάντα «ανοιχτά» (47-41).

Παρόλα αυτά, οι «κίτρινοι» την... πάτησαν με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο μέρος. Εκεί που πλησίασαν στον πόντο λίγο μετά την έναρξη (47-46), οι Ιταλοί απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 16-0 το οποίο τους έφερε στο +17 (63-46). Από εκεί και πέρα, όσο και να προσπάθησε, ο Άρης δεν μπόρεσε να πλησιάσει πολύ και γνώρισε την ήττα.

Κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους ήταν ο Τζόρνταν Παρκς, ενώ 13 είχε ο Αμίρ Σιμς, όσους και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Betsson Eμφιόντου Καμπενγκέλε, που μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Πληθωρική εμφάνιση με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα για τον Τάιλερ Ένις. Διψήφιοι και οι Τεσιτόρι (11π.), Μάνφορντ (10π.) και Γουίτλ (10π.).

Από πλευράς Άρη, 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα είχε ο Λάντερς Νόλεϊ, ενώ 11 πόντους με 3/4 τρίποντα μέτρησε ο Λευτέρης Μαντζούκας. 10 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τον άστοχο Βασίλη Τολιόπουλο (4/14 εντός πεδιάς).

Επόμενο ματς για τους Θεσσαλονικείς στο Super Cup της Ρόδου, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στον πρώτο ημιτελικό (28/09, 20:00). Στη συνέχεια, ο Άρης θα υποδεχθεί την Τουρκ Τέλεκομ στο Αλεξάνδρειο για τη 2η αγωνιστική του Eurocup (02/10).

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 47-41, 69-57, 95-75