Eurocup

Πλήρωσε την αστοχία του και έχασε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Αλεξάνδρειο ο Άρης

Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος από τα 6.75μ. και γνώρισε την ήττα με σκορ 78-68 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο «Αλεξάνδρειο», συνεχίζοντας να προβληματίζει με την απόδοσή του στη φετινή σεζόν.

Με αρνητικό τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο Εurocup ο Άρης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υπέστη ήττα 78-68 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο «Αλεξάνδρειο» και έπεσε στο 1-3 μετά από 4 αγωνιστικές της διοργάνωσης, εξακολουθώντας να προβληματίζει με την εικόνα του στη φετινή σεζόν.

Οι «κίτρινοι» δεν μπήκαν καθόλου καλά στην αναμέτρηση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-23). Η δεύτερη περίοδος ήταν η καλύτερη του Άρη, ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 22-9 και προηγήθηκε 39-32 πριν την ανάπαυλα.

Παρόλα αυτά, το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν συνολικά ένα 46-29, με τον Άρη να πληρώνει την απελπιστική αστοχία του από μακριά (3/28 τρίποντα) και να γνωρίζει την τρίτη του ήττα στη διοργάνωση, και μάλιστα δεύτερη εντός έδρας μετά από αυτή με την Τουρκ Τέλεκομ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης έχει πλέον 7 ήττες σε 8 επίσημα ματς στη φετινή σεζόν.

Ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους έκανε σπουδαία εμφάνιση με 30 πόντους (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους. Προσπάθησε αλλά ήταν άστοχος ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16 πόντους (2/9 τρίποντα), ενώ κανείς άλλος δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Άρη. Για τη Χάποελ, 14 πόντους και 15 ασίστ μέτρησε ο Τζάρεντ Χάρπερ.

Στην 5η αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί στο Αλεξάνδρειο την Τσεντεβίτα (23/10, 20:00) και η Χάποελ Ιερουσαλήμ θα παίξει με την Κλουζ Ναπόκα (23/10, 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78