Eurocup

Έμεινε στη μέση η ανατροπή, δεύτερη ήττα στο Eurocup για Άρη

Παρότι επέστρεψε από το -17, ο Άρης ηττήθηκε με 68-63 στο Nick Galis Hall από την Τουρκ Τέλεκομ.

Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες του Eurocup γνώρισε ο Άρης, καθώς έχασε στο Nick Galis Hall από την πολύ δυνατή και… πλούσια Τουρκ Τέλεκομ με 68-63.

Κακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, βρέθηκαν να χάνουν με 17 (13-30) στη δεύτερη περίοδο, αλλά ισορρόπησαν και έφτασαν να διεκδικούν το ματς στα ίσα γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες.

Ο Τζος Ρόμπερτς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λάντερς Νόλεϊ με 13 και ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς, που ήταν πολύ άστοχοι (5/19 τρίποντα, 18/38 δίποντα), ενώ στους 8 πόντους με 3/13 σουτ έμεινε ο Τολιόπουλος.

Αποχώρησε υποβασταζόμενος ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (15π.-5 ριμπ.) για την τουρκική ομάδα, τιμήθηκε πριν το ματς ο παλιόφιλος Ολιβιέ Χάνλαν από τη διοίκηση του Άρη. Κάιλ Αλεξάντερ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ και Άντονι Μπράουν 17 πόντους και 6 ριμπάουντ οι κορυφαίοι.

Επόμενο ματς για τον Άρη το Σάββατο (17:00) στο ίδιο γήπεδο με την ΑΕΚ Betsson για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ενώ ακολουθεί παιχνίδι την Τρίτη (8/10, 19:00) με τη Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία.

Άρης-Τουρκ Τέλεκομ 63-68: Έμεινε στη μέση η ανατροπή

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και κυνηγούσε εξ αρχής στο σκορ. Κάπως έτσι το 6-11 στο πεντάλεπτο έγινε 11-21 λίγο πριν κλείσει το δεκάλεπτο (13-21), με την Τουρκ Τέλεκομ να μετρά 4/10 τρίποντα έναντι 0/4 των γηπεδούχων. Άκπιναρ και Αλεξάντερ ήταν μεγάλοι πονοκέφαλοι για την άμυνα του Άρη, ενώ ένα ξέσπασμα του Μπράουν έφερε τη διαφορά στο +17, 13-30, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ένα γρήγορο 7-0 από Ρόμπερτς και Ντε Τζούλιους έδωσε σημάδι ζωής από τους «κίτρινους» (20-30), που όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο πριν την ανάπαυλα (26-36), καθώς συνέχισε να είναι άστοχος (1/8 τρίποντα) και να κάνει πολλά λάθη (7 για μόλις 6 ασίστ).

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως το πρώτο, με τρίποντο (αυτή τη φορά… άμεσο και όχι έμμεσο) του Χαραλαμπόπουλου για το 26-39, ωστόσο ο Άρης εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Λάντερς και Ντε Τζούλιους άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και ο Τολιόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο σουτ, 39-41. Το αντιαθλητικό του Μπράουν στον Μποχωρίδη 39’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έδωσε την ευκαιρία στον Άρη για το πρώτο προβάδισμα στο ματς, 46-45, με το δεκάλεπτο να κλείνει στην ισοπαλία, 47-47. Ο τραυματισμός του Χαραλαμπόπουλου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου «πάγωσε» όλο το γήπεδο, με το ντέρμπι να συνεχίζεται ως το τέλος. Ο Άρης σπατάλησε πολλές επιθέσεις και η ομάδα του Ερντέμ Τσαν έβαλε θεμέλια νίκης με το καλάθι του Μπράουν φτάνοντας στο +5, 59-64, στα 58,9’’ πριν το τέλος. Ο Ντε Τζούλιους κράτησε ζωντανή την ελπίδα μειώνοντας σε 63-66 στα 16’’, ωστόσο η ψυχραιμία του Μπράουν στις βολές έκρινε οριστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68