BCL

Όμιλος ΑΕΚ Betsson BC: Ξέσπασε στο φινάλε και πήρε το ντέρμπι επί της Βόννη η Ρίγα

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρίγα επικράτησε 86-72 της Βόννη στη Λετονία, ξεκινώντας με το δεξί στο όμιλο όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ Betsson BC στο BCL!

Λίγη ώρα μετά τη νίκη της ΑΕΚ Betsson BC επί της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, και η Ρίγα μπήκε με το... δεξί στον πέμπτο όμιλο του Basketball Champions League.

Οι Λετονοί δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στη Βόννη, ωστόσο, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το επιμέρους σκορ ήταν 28-13 (!), κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 86-72, ξεκινώντας το ευρωπαϊκό τους ταξίδι με νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπέρτανς με 31 πόντους, με τον Σανόν να ακολουθεί σε απόδοση με 19 πόντους. Για τους Γερμανούς, ο ΜακΓκί ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-42, 58-59, 86-72.