Γενικά

Allez a… Ρίο η Γαλλία!

Ο Τόνι Πάρκερ μαζί με τον Ντε Κολό πήραν από το… χέρι τη Γαλλία, η οποία νίκησε 83-74 τον Καναδά στον τελικό του Προολυμπιακού και έτσι οι «τρικολόρ» προκρίθηκαν στο τουρνουά του Ρίο!

Έκλεισε το εισιτήριο για Ρίο και η Γαλλία!

Με κορυφαίους τους Πάρκερ και Ντε Κολό, οι «τρικολόρ» νίκησαν 83-74 τον Καναδά και έτσι προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας!

Στους 26 πόντους σταμάτησε ο σταρ των Σπερς, με εκείνον της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προσθέτει άλλους 22. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζόζεφ και Ετζίμ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό είχε από την αρχή το ματς, με τη Γαλλία να συντηρεί το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-30). Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο, με τους «τρικολόρ» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (36-39), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Ντιαό.

Οι Γάλλοι εξακολουθούσαν να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +10 (38-48), χάρη στην καλή τους άμυνα, με τους Καναδούς να αντιδρούν και να μειώνουν σε 51-56 στο τέλος. Οι παίκτες του Κολέ δεν έχασαν σε κανένα το σημείο τη συγκέντρωσή τους μέχρι τη λήξη του ματς και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 36-39, 51-56, 74-83

Καναδάς (Τριάνο): Φ.Σκραμπ 2, Κ.Τζόσεφ 20, Τ.Σκραμπ 5 (1), Μπιρτς 2 (3ρ), Μπένετ 7 (1), Ενις 9, Χέσλιπ 2, Τόμπσον 8.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 5 (1), Μπατούμ 7 (1), Ντιό 3 (1), Λοβέρν 4, Καουντί 5, Πάρκερ 26 (3), Πιετρούς, Ντε Κολό 22, Ντιαό 9 (3), Ζελαμπάλ 2, Τιγί.