Γενικά

«Καθάρισε» και τη Βραζιλία η Dream Team

Αυτή πράγματι, είναι ομάδα-όνειρο… Οι ΗΠΑ συνέχισαν να κάνουν επίδειξη δύναμης στους Παναμερικανικούς Αγώνες, που διεξάγονται στο Λας Βέγκας συντρίβοντας με 113-76 τη Βραζιλία. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι αντιμετώπισαν δυσκολίες μόνο στην πρώτη περίοδο, ενώ στη συνέχεια έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό και έφτασαν εύκολα στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες. Ειδικότερα στην τρίτη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 39-11 (!) και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να περιορίσουν την έκταση της διαφοράς στο τέλος.

Αυτή πράγματι, είναι ομάδα-όνειρο… Οι ΗΠΑ συνέχισαν να κάνουν επίδειξη δύναμης στους Παναμερικανικούς Αγώνες, που διεξάγονται στο Λας Βέγκας συντρίβοντας με 113-76 τη Βραζιλία. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι αντιμετώπισαν δυσκολίες μόνο στην πρώτη περίοδο, ενώ στη συνέχεια έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό και έφτασαν εύκολα στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες. Ειδικότερα στην τρίτη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 39-11 (!) και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να περιορίσουν την έκταση της διαφοράς στο τέλος. Ο Καρμέλο Άντονι με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Λεμπρόν Τζέιμς με 21 πόντους και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ για από τους Βραζιλιάνους διασώθηκε ο Τιάγκο Σπλίτερ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ (ο Λεάντρο Μπαρμπόσα έμεινε στους 4 πόντους με 1/7 σουτ).

Βραζιλία: Μασάδο 6, Ντος Σάντος 4, Χουέρτας 5, Γκαρσία 10, Ντα Σίλβα 8, Μπαρμπόσα 4, Μπατίστα 6, Τζιοβανόνι 8, Ιλάριο 8, Ντε Σόουζα 4, Σπλίτερ 13 (9 ριμπ.).

ΗΠΑ: Μπίλαπς 9, Κιντ 4 (5 ασίστ), Τζέιμς 21 (5 ασίστ), Άντονι 21 (10 ριμπ.), Ουίλιαμς 2 (5 ασίστ), Ρεντ 16, Πρινς (3 ριμπ.), Μπράιαντ 20, Χάουαρντ 3, Στούντεμαϊρ 11 (5 ριμπ.), Μίλερ 6, Τσάντλερ (5 ριμπ.).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Βενεζουέλα νίκησε τις Παρθένους Νήσους με 100-90 με τον Χέκτορ Ρομέρο, γνωστό μας από τη θητεία του στην ΑΕΛ, να έχει 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέισον Έντουιν με 32 πόντους.

Η τελική βαθμολογία του δευτέρου ομίλου

1. ΗΠΑ 8 (4-0)
2. Βραζιλία 7 (3-1)
3. Καναδάς 6 (2-2)
4. Βενεζουέλα 5 (1-3)
5. Παρθένοι Νήσοι 4 (0-4)

Η Αργεντινή ίδρωσε για να κάνει το 4/4, καθώς χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Παναμά με 109-92 (κ.α 85-85), που τελείωσε τη διοργάνωση χωρίς νίκη. Μάλιστα οι χρυσοί ολυμπιονίκες βρέθηκαν έχαναν με 77-68 μέχρι και 3:30 πριν το τέλος. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κιντέρος με 22, Σκόλα με 20 και Ντελφίνο με 19 πόντους, ενώ για τον Παναμά ο Ρέτζις Φορμπς είχε 29 πόντους και ο Γιορέδα 21. Στον άλλο αγώνα του πρώτου ομίλου η Ουρουγουάη νίκησε το Μεξικό με 91-82 με τον Ματσαρίνο να έχει 36 πόντους με 8/13 τρίποντα (!) και τον Μπατίστα να προσθέτει 25 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από πλευράς Μεξικού ο Μπεκ είχε 28 πόντους.

Η… επόμενη μέρα

Στη δεύτερη φάση προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, δηλαδή οι Αργεντινή, Ουρουγουάη, Πόρτο Ρίκο και Μεξικό από τον πρώτο (έμεινε εκτός ο Παναμάς) και οι ΗΠΑ, Βραζιλία, Καναδάς και Βενεζουέλα από τον δεύτερο (έμειναν εκτός οι Παρθένοι Νήσοι). Οι οκτώ αυτές ομάδες σχηματίζουν έναν όμιλο (μεταφέρεται η βαθμολογία της πρώτης φάσης, χωρίς να υπολογίζεται το ματς της ομάδας που αποκλείστηκε), όπου αναμετρώνται μεταξύ τους όσες δεν είχαν παίξει στην πρώτη φάση, και οι τέσσερις πρώτες προκρίνονται στα ημιτελικά. Οι δυο πρώτες θέσεις δίνουν το απευθείας εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του Πεκίνο. Οι θέσεις 3,4 και 5 οδηγούν στο προολυμπιακό τουρνουά, από το οποίο θα βγουν οι υπόλοιπες ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008.