Γενικά

Πρωτιά για τους Κροάτες

Πρώτη και αήττητη η Κροατία κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά «Efes Pilsen World Cup», αφού στον τελικό του θεσμού επικράτησε των Τούρκων με 77-69. Οι «hrvatski» επιβλήθηκαν για δεύτερη φορά στο συγκεκριμένο τουρνουά των γειτόνων μας και έδειξαν πως θα είναι από τις υποψήφιες ομάδες που θα ανέβουν στο βάθρο στο Eurobasket της Ισπανίας, που ξεκινάει σε μερικές ημέρες. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ήταν ο Πόποβιτς σημειώνοντας 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς, 18 πόντους πέτυχε ο Οκούρ. Στο μικρό τελικό, η Σερβία επικράτησε της Πολωνίας με 90-85 και κατέκτησε την τρίτη θέση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βελίκοβιτς με 20 πόντους.

Κροατία-Τουρκία 77-69

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-31, 58-54, 77-69

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 5, Κους 5, Πόποβιτς 15, Ρόζιτς 8, Πρκάτσιν 4, Τόμας 2, Πλάνινιτς 10, Στόιτς 2, Μαρκοτα 2, Μπάνιτς 12, Κασούν 8, Μπάρατς 4

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Αρσλάν 3, Κούρτογλου 2, Ατσούρ 6, Ιλιασόβα 2, Ερντέν 4, Κουτλουάι, Ερντογάν 5, Γκόνλουμ 8, Οκούρ 18, Πεκερ 9, Τούρκογλου 12

Πολωνία-Σερβία 85-90

Δεκάλεπτα: 22-25,44-44,65-67,85-90

ΠΟΛΩΝΙΑ: Βολοζίν 3,Πλουτα 11,Σιμπνίεφκσι 3,Ντούλεβιτς 12(7ρ),Ζούζι 12(10ρ),Φρασούνκιεβιτς 13,Σβέτσουκ 6,Κόσζαρεκ 13,Κιτζίνγκερ 10,Βίτκα 2

ΣΕΡΒΙΑ: Τεόντοσιτς 10,Τσβέτκοβιτς 3,Ραντιβόγεβιτς 5,Λάμποβιτς 13,Γιάριτς 14,Αλεξαντρόφ 6,Τέπιτς 17,Μάρκοβιτς 2,Βελίκοβιτς 20(9ρ)