Γενικά

Νέα σαρωτική νίκη για ΗΠΑ

Δε σταματούν πουθενά οι ΗΠΑ και δύσκολα θα χάσουν την πρωτιά στους φετινούς Παναμερικανικούς Αγώνες στο Λας Βέγκας. Το συγκρότημα του Μάικ Σιζέφσκι επιβλήθηκε με 113-63 του Καναδά και έκανε το «3 στα 3» στο δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης. Οι πρώην παγκόσμιοι πρωταθλητές δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους και είχαν σταθερά το προβάδισμα με 10-2 και 28-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, έκαναν ένα σερί 13-0 και πήγαν το σκορ στο 64-35 και, συνεχίζοντας τον επιθετικό «καλπασμό», τους έφτασαν τη διαφορά στο +42. Κάπου εκεί το ματς είχε «καθαρίσει».

Κορυφαίος των νικητών ο Κάρμελο Αντονι με 25 πόντους. Από τους Καναδούς ξεχώρισε ο Ολου Φαμουτίμι με 17.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης