Γενικά

Παιχνίδι δίχως τέλος (video)

Πέντε παρατάσεις και σχεδόν τέσσερις ώρες χρειάστηκε ένα ματς στο NCAA για να βγάλει νικητή.

Ένα ματς που θα περνούσε μάλλον απαρατήρητο, πέρασε στην ιστορία. Το Νοτρ Νταμ νίκησε το Λούιβιλ για το NCAA με 104-101, αλλά η είδηση δεν είναι αυτή. Είδηση είναι πως το παιχνίδι κρίθηκε μετά από πέντε παρατάσεις (!), ενώ το προβάδισμα άλλαξε χέρια 26 φορές και υπήρξαν 16 ισοπαλίες.

Η διάρκεια του αγώνα ήταν 3 ώρες και 40 λεπτά, ωστόσο δεν αποτέλεσε ρεκόρ, καθώς το 2009 ο αγώνας του Σίρακιους με το Κονέκτικατ είχε κριθεί σε έξι παρατάσεις.

Το ημίχρονο έληξε 27-24, ο κανονικός αγώνας 60-60, η πρώτη παράταση 68-68, η δεύτερη 75-75, η τρίτη 83-83, η τέταρτη 93-93 και η πέμπτη 104-101.