Γενικά

Έλεος με τα buzzer beater! (video)

Πόσα buzzer beater μπορούν να σημειωθούν σε έναν αγώνα και μάλιστα όταν αυτός είναι ανάμεσα σε παιδιά του Γυμνασίου; Η απάντηση είναι: τρία!

Αυτό δεν ξανάγινε! Η αναμέτρηση ήταν ανάμεσα στο Γυμνάσιο «Glacier» και στο «Charles M. Russell», με το πρώτο να παίρνει τη νίκη, «ξενερώνοντας» τρεις φορές τον αντίπαλό του!

Η πρώτη περίοδος, έκλεισε με buzzer beater τρίποντο και το «Glacier» να είναι μπροστά με σκορ 13-12. Στην κανονική διάρκεια τα… γάλατα έσφιξαν, ωστόσο και πάλι με τρίποντη «βόμβα» -από την ίδια ομάδα- στο τελευταίο δευτερόλεπτο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το ταμπλό να λέει 55-55.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, το «Charles M. Russell» έφυγε στον αιφνιδιασμό και με λέι απ πήρε το προβάδισμα (61-59). Όμως, παρά το γεγονός πως την «έπαθε» δύο φορές στο ματς, δεν έμαθε!

Ο παίκτης του «Glacier» πήρε την μπάλα από την επαναφορά και με buzzer beater από το… σπίτι του έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 62-61!