Γενικά

Η ρεβάνς του Καλάθη

Το αίμα τους πίσω για την προ δύο εβδομάδων ήττα από το πανεπιστήμιο της South Carolina πήραν οι Florida Gators του Νικ Καλάθη. Καθοδηγούμενοι από τον ομογενή άσο, επικράτησαν με 97-93 και σε συνδυασμό με την ήττα του Kentucky (από το Mississippi), πέρασαν μόνοι στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας. Ο 19χρονος γκαρντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος της ομάδας του, τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 13/16 βολές), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη, σε 38 λεπτά συμμετοχής.

«Οι αντίπαλοι πέτυχαν κάποια δύσκολα καλάθια σε κρίσιμα σημεία, αλλά διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας, ήμασταν εύστοχοι στις βολές και φτάσαμε στη νίκη», δήλωσε ο Νικ Καλάθης. Αυτή ήταν η 13η νίκη στα 15 τελευταία ματς για τους Gators, η 19η σε 23 αγώνες συνολικά και η 6η σε 8 ματς για τη Νοτιοανατολική Περιφέρεια.