Γενικά

Τα δικά μας παιδιά...

Μπορεί το περασμένο καλοκαίρι η νοσταλγία για την πατρίδα και οι πολύ καλές προτάσεις που δέχτηκαν να έφεραν πίσω στα πάτρια εδάφη παίκτες όπως ο Θοδωρής Παπαλουκάς, ο Αντώνης Φώτσης και λίγο αργότερα ο Δήμος Ντικούδης, ωστόσο στο εξωτερικό εξακολουθούν να αγωνίζονται ακόμη αρκετά... δικά μας παιδιά και μάλιστα με αξιοσημείωτες επιδόσεις. Το www.sport-fm.gr σάς παρουσιάζει τα κατορθώματα των κυριότερων εκπροσώπων του ελληνικού μπάσκετ εκτός των συνόρων.

Ο Κώστας Κουφός αποδεικνύει-επιτέλους-πως το ελληνικό μπάσκετ έχει θέση στο ΝΒΑ. Ο 19χρονος ομογενής σέντερ έχει αρχίσει να δείχνει το πλούσιο ταλέντο του στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο και ο προπονητής του, Τζέρι Σλόαν, μιλά με τα καλύτερα λόγια για την αξία και τις προοπτικές του. Ο άσος των Τζαζ έχει αγωνιστεί στα 28 από τα 33 παιχνίδια της ομάδας του (7 σαν βασικός) έχοντας 5,1 πόντους (50,4% στα σουτ και 76% στις βολές) και 2,9 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο. Μάλιστα στα τρία τελευταία παιχνίδια του 2008 για τους Τζαζ είχε 41 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Ένα ακόμη ελληνόπουλο που ξεχωρίζει στις ΗΠΑ είναι ο Νικ Καλάθης. Ο 19χρονος γκαρντ είναι ο ηγέτης των Florida Gators στο κολεγιακό πρωτάθλημα έχοντας 15,7 πόντους (48,9 στα σουτ, 39,3% στα τρίποντα και 74,6% στις βολές) 6,6 ασίστ, 3,9 ριμπάουντ και 2,1 ασίστ σε περίπου 31 λεπτά κατά μέσο όρο στους 13 αγώνες που έχει δώσει η ομάδα του.

Καλή παρουσία έχει ο Μιχάλης Κακιούζης στην Τουρκία με τη φανέλα της Εφές Πίλσεν. Σε 11 παιχνίδια του εγχώριου πρωταθλήματος, όπου η ομάδα του είναι πρωτοπόρος έχοντας μόλις μία ήττα, ο 32χρονος φόργουορντ έχει 7,82 πόντους. Αντίστοιχη είναι η προσφορά του στην Ευρωλίγκα, καθώς σε 8 ματς έχει 7,5 πόντους (με 68,4% στα δίποντα, 44,4% στα τρίποντα και 90,9% στις βολές) και 3 ριμπάουντ σε 21 λεπτά κατά μέσο όρο στο παρκέ.

Ο Νίκος Ζήσης βρίσκεται συχνά εκτός δωδεκάδας στο ρωσικό πρωτάθλημα ελλείψει θέσεων ξένων, αλλά ο ρόλος του είναι αυξημένος σε σχέση με πέρυσι. Σε 5 εμφανίσεις έχει 8 πόντους (με 44% σε δίποντα και τρίποντα), 4,4 ασίστ και 2,8 ριμπάουντ σε σχεδόν 26 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο. Σε δύο ματς Κυπέλλου μετρά 12,5 πόντους, 2,5 ασίστ και 1,5 ριμπάουντ, ενώ στην Ευρωλίγκα ο 25χρονος γκαρντ σε 8 ματς έχει 8,4 πόντους (με 50% στα δίποντα, 41,7% στα τρίποντα και 92,3% στις βολές), 3,5 ασίστ και 1,8 ριμπάουντ σε 23:32 ανά παιχνίδι.

Αναγεννημένος δείχνει στη Φορτιτούντο Μπολόνια μετά από τον... εφιάλτη στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Λάζαρος Παπαδόπουλος. Ο 28χρονος σέντερ, που εντάχθηκε στην ομάδα στις αρχές Δεκεμβρίου, σε 4 εμφανίσεις μετρά 12 πόντους (με 51,4% στα δίποντα) και 8,1 ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα, αν και η Φορτιτούντο είναι πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις. Όλα αυτά κι ενώ στη Ρεάλ αγωνίστηκε σε μόλις 4 παιχνίδια της ACB Liga έχοντας 3 πόντους σε μόλις 13 λεπτά παρουσίας ανά ματς, ενώ στην Ευρωλίγκα πρόλαβε να παίξει για μόλις 55 λεπτά σε 4 αγώνες.

Ο Βαγγέλης Σκλάβος πραγματοποιεί μία πολύ καλή σεζόν στην Ιταλία, αν και η Ριέτι είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σε 12 συμμετοχές ο 31χρονος πάουερ φόργουορντ έχει 13,5 πόντους (με 60,4% στα δίποντα) και 5,6 ριμπάουντ σε 33,4 λεπτά ανά αγώνα.

Ο 30χρονος φόργουορντ Γιώργος Παυλίδης αγωνίζεται στη Leb Oro (δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας) με τη Βαγιαδολίδ και σε 14 συμμετοχές έχει 4,2 πόντους (38% σε δίποντα και τρίποντα) και 3,7 ριμπάουντ σε 18 λεπτά παρουσίας στο παρκέ ανά ματς.

Ο 28χρονος φόργουορντ Γιώργος Δέδας, που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας, έχει σε 14 συμμετοχές 11,5 πόντους και 2,6 ριμπάουντ σε 28 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Ο πρωταθλητής με την εθνική Εφήβων Νίκος Παππάς αγωνίζεται στη θυγατρική της Ρεάλ Μαδρίτης στη Leb Bronze (τέταρτη κατηγορία της Ισπανίας) ως δανεικός από την Μπιλμπάο. Ο 18χρονος πρώην άσος του Πανελληνίου μετρά σε 12 συμμετοχές 11,5 πόντους, 2,5 ριμπάουντ και 1,8 ασίστ σε περίπου 25 λεπτά ανά παιχνίδι.