Γενικά

«Φανταστική» Φινλανδία, νέο «σοκ» για Ιταλία

Βρήκε τον «μάστορά» της η Σερβία. Η Φινλανδία κέρδισε τους οκτώ φορές πρωταθλητές Ευρώπης με 80-77 στο Ελσίνκι, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρώτου προκριματικού ομίλου του Ευρωμπάσκετ του 2009 και οδήγησε τους πρώην «πλάβι» στην πρώτη τους ήττα, σε τρεις αγώνες. Έτσι, οι Σκανδιναβοί πήραν «παράταση ζωής», στην προσπάθειά τους να διεκδικήσουν μια εκ των δύο πρώτων θέσεων του γκρουπ.

Οι νικητές βρέθηκαν να χάνουν με εννιά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να «ανατρέψουν» την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος των Φινλανδών ήταν ο Κοπόνεν με 18 πόντους, ενώ για την ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς έπαιζε μόνος του ο Κρστιτς, σημειώνοντας 29 πόντους. Δύο πόντοι από τον Μίλος Τεόντοσιτς, εφτά από τον Ζόραν Ερτσεγκ και εφτά από τον Ντούσαν Κέτσμαν.

Όμως, τι να πουν και οι Ιταλοί; Οι «ατζούρι» έχασαν με 81-80, στη Σόφια, από τη Βουλγαρία, που έκανε το «3 στα 3» στο γκρουπ και βρέθηκε στην κορυφή. Αντίθετα, οι δύο φορές πρωταθλητές Ευρώπης γνώρισαν την τρίτη τους ήττα, σε τέσσερις αγώνες και εξακολουθούν να βρίσκονται στην τρίτη θέση. Το ματς ήταν δραματικό σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε με το σουτ του Βιντένοφ, στο τελευταίο λεπτό.

Ο τελευταίος, με 21 πόντους και ο Ιβάνοφ με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της γειτονικής χώρας. Από την ομάδα του Κάρλος Ρεκαλκάτι, ξεχώρισε ο Μάσιμο Μπουλέρι με 18 πόντους.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης