Γενικά

Βίοι αντίθετοι για Νικ και Πατ Καλάθη

Αντίθετα συναισθήματα για τους αδερφούς Καλάθη τα ξημερώματα στο κολεγιακό πρωτάθλημα μπάσκετ των ΗΠΑ. Ο Νικ είδε τους Φλόριντα Γκέιτορς να χάνουν με 80-69 από την Αλαμπάμα και να μπαίνουν σε περιπέτειες για την πρόκρισή τους στην τελική φάση του NCAA. Ο 18χρονος ομογενής γκαρντ σε 34 λεπτά συμμετοχής με τους πρωταθλητές των δύο τελευταίων ετών, ο πρωτοετής άσος είχε 9 πόντους με 3/12 σουτ (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη και 4 φάουλ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Πατ Καλάθης προκρίθηκε με τους Σεντ Τζόζεφ Χοκς στα ημιτελικά της Ατλάντικ, καθώς η ομάδα του επιβλήθηκε με 61-47 του Ρίτσμοντ. Ο 22χρονος φόργουορντ είχε 11 πόντους με 4/11 σουτ (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα, ισάριθμα λάθη και φάουλ σε 37 λεπτά. στους αγώνες του ΝΒΑ.

Αντίθετα συναισθήματα για τους αδερφούς Καλάθη τα ξημερώματα στο κολεγιακό πρωτάθλημα μπάσκετ των ΗΠΑ. Ο Νικ είδε τους Φλόριντα Γκέιτορς να χάνουν με 80-69 από την Αλαμπάμα και να μπαίνουν σε περιπέτειες για την πρόκρισή τους στην τελική φάση του NCAA. Ο 18χρονος ομογενής γκαρντ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, όπως και η υπόλοιπη ομάδα του που βρέθηκε να χάνει με 42-14 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σε 34 λεπτά συμμετοχής με τους πρωταθλητές των δύο τελευταίων ετών, ο πρωτοετής άσος είχε 9 πόντους με 3/12 σουτ (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη και 4 φάουλ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Ο Πατ Καλάθης προκρίθηκε με τους Σεντ Τζόζεφ Χοκς στα ημιτελικά της Ατλάντικ, καθώς η ομάδα του επιβλήθηκε με 61-47 του Ρίτσμοντ. Ο 22χρονος φόργουορντ είχε 11 πόντους με 4/11 σουτ (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα, ισάριθμα λάθη και φάουλ σε 37 λεπτά.