Γενικά

Πήρε εκδίκηση…

Η εκδίκηση είναι «ένα πιάτο που τρώγεται κρύο», λέει το ελληνικό γνωμικό και αυτό βρήκαν την ευκαιρία να δείξουν την Πέμπτη και οι Ισπανοί. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές σάρωσαν με 83-55 τη Γερμανία στο δεύτερο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ της πατρίδας τους και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ ταυτόχρονα πήραν εκδίκηση για το χαμένο ημιτελικό του 2005. Οι παίκτες του Πεπού Ερνάντεθ αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο συνδύασαν θέαμα και ουσία και με εκπληκτικές ενέργειες και καλάθια έκαναν «πάρτι» στο παρκέ, απέναντι σε μια ομάδα που τα είχε χαμένα σε αυτό το διάστημα. Εκτός αγώνα ήταν ο Ντιρκ Νοβίτσκι. Πλέον, οι «φούριας ρόχας» θα περιμένουν το νικητή της αναμέτρησης Ελλάδα-Σλοβενία στους τέσσερις.

Ο αγώνας διεκόπη στο πρώτο λεπτό, λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο και όταν επανεκκίνησε, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν λίγο εκτός ρυθμού, μέχρι να κάνουν ένα ξέσπασμα οι Ισπανοί και, με σωστές επιλογές και καλή άμυνα, προηγήθηκαν με τρεις πόντους. Οι Γερμανοί απάντησαν με σερί 4-0 κάτω από το καλάθι με τους ψηλούς και κατάφεραν να προηγηθούν, δείχνοντας πως θα αποτελέσουν «σκληρό καρύδι». Το ματς στη συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο και περιμέναμε ένα ενδιαφέρον πρώτο δεκάλεπτο. Παρά τα λάθη και τον εκνευρισμό τους, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να προηγηθούν με τέσσερις πόντους, με το «τρελό» τρίποντο του Γκαρμπαχόθα. Οι Ισπανοί, βρίσκοντας τις λύσεις απ’ έξω, κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα, όμως, παρά το γεγονός πως ο Νοβίτσκι δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες, οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 έμεναν κοντά και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο στο -4.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο και με τις άμυνες να παραμένουν ίδιες, δηλαδή τους Γερμανούς στο μαν του μαν και τους Ισπανούς στην κλασική ζώνη. Το τρίτο φάουλ του Μαρκ Γκασόλ δημιούργησε κάποια προβλήματα στον Πεπού Ερνάντεθ και το τρίποντο του Νοβίτσκι έφερε τη διαφορά στο -2. Το 6-0 των «πάντσερ» τους έφερε την ισοφάριση, όμως ήρθε «καπάκι» το τρίτο φάουλ του Χάμαν και άλλαξε κάπως τις ισορροπίες. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναβάρο αποκατέστησαν την τάξη, όμως οι παίκτες του Ντιρκ Μπαούερμαν δεν έλεγαν να τα παρατήσουν. Η άμυνα ζώνης των Ισπανών ανάγκασε τους Γερμανούς να σουτάρουν από μακριά στη συνέχεια, χωρίς τύχη και έτσι στην επίθεση οι Ίβηρες, με σωστές επιλογές, απέκτησαν προβάδισμα οκτώ πόντων. Ο Καλντερόν την έφερε στο +13 με προσωπικές προσπάθειες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτήν τη διαφορά και τους Ισπανούς να έχουν κάνει σερί 9-0.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Ισπανούς να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και να αυξάνουν παροδικά τη διαφορά, αφού ο Νοβίτσκι δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και από την άλλη έβλεπε τους παγκόσμιους πρωταθλητές να σκοράρουν, από όπου σηκώνονταν και να έχουν επιθετική πολυφωνία. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους και η «σεμνή» τελετή πήγαινε προς την ολοκλήρωσή της. Οι Ισπανοί δεν έδειχναν να θέλουν να σταματήσουν, αφού έπαιζαν για να εκδικηθούν για το χαμένο ημιτελικό του 2005. Έκλεβαν την μπάλα, πίεζαν σε όλο το γήπεδο, «εκτελούσαν» από όπου έβρισκαν και έτσι η διαφορά πήγε στο +24. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +23.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δε θα μπορούσαν να αλλάξουν πολύ τα πράγματα, απεναντίας η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους και η είσοδος του Νοβίτσκι ήταν μια τυπική διαδικασία για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί είχαν πετάξει «λευκή πετσέτα» και όλοι περίμεναν την τελική έκταση της διαφοράς. Το +30 ήρθε τελικά και το «πάρτι» των διοργανωτών συνεχιζόταν με μεγαλειώδη τρόπο. Οι Ισπανοί είχαν κάνει ένα σερί 12-0, την ώρα που οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 δεν είχαν πετύχει πόντο για 3,5 λεπτά. Το +37 στο 36’ ήταν ενδεικτικό της όλης κατάστασης που επικρατούσε στο παρκέ. Η διαφορά έπεσε στο -30, όμως αυτό δε θα μπορούσε να αποτελέσει παρηγοριά για τους παίκτες του Ντιρκ Μπαούερμαν, που τελικά ολοκλήρωσαν τον αγώνα στο -28 και θα πάνε νωρίς σπίτι τους, ύστερα από τρεις μεγάλες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-27, 66-43, 83-55

ΙΣΠΑΝΙΑ(Ερνάντεθ): Πάου Γκαζόλ 7(3/5δ,5ρ),Φερνάντεζ 12,Καμπέζας 3,Ναβάρο 12(2/4δ,2/3τρ),Καλντερόν 17(4/6δ,2/3τρ),Ρέγες 6,Χιμένεθ 3,Σ.Ροντρίγκεζ 1,Μ.Ροντρίγκεζ 3,Μ.Γκαζόλ 10,Μούμπρου 2,Γκαρμπαχόθα 7(2/2δ,1/4τρ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ(Μπάουερμαν):Ντεμιρέλ 7,Οκουλάγια 5(2/11σ),Αριγκμάμπου ,Γκάρετ 4,Χέρμπερ 7,Χάμαν 2(1/7σ),Γκριν ,Ρόλερ,Γκρένχαντ 1,Φέμερλινγκ 8(4/7δ),Νοβίτσκι 11(2/6δ,2/4τρ,6ρ),Γιάγκλα 10(7ρ)

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης