Γενικά

Mε άνεση η «αρκούδα»

Η Ρωσία, «φορτσάροντας» στο δεύτερο ημίχρονο, ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της Κροατίας, της οποίας επικράτησε με 83-70. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο, στο οποίο ήταν πίσω με 42-41. Η άνοδος του Κιριλένκο (20 πόντους, 8 ριμπάουντ) άλλαξε άρδην τον ρου του παιχνιδιού και η Ρωσία εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου, με την Κροατία να μένει τέταρτη.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αμφότερες αποφασισμένες για τη νίκη, η οποία αυτόματα έδινε την πρόκριση στους «8». Αυτό τις έκανε αρκετά επιφυλακτικές, με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Η Κροατία προσπάθησε να «χτίσει» μια διαφορά, αλλά η «αρκούδα» είχε πάντα τον τρόπο να επιστρέφει (η μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε ήταν το 13-9 στο 6΄). Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισαν στην πρώτη περίοδο οι Κροάτες ήταν τα τρία γρήγορα φάουλ του Πλάνινιτς. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 21-19 υπέρ της ομάδας του Ρέπεσα.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα του Νταβόρ Κους (11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) έστειλε τη διαφορά στο +7 (39-32 στο 17΄). Η ομάδα του Μπλάτ, όμως, στηριζόμενη στους Μοργκούνοφ και Κιριλένκο βρήκε τον τρόπο και, με τη λήξη του ημιχρόνου, μείωσε στον πόντο (42-41).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Κροατία βρέθηκε μπροστά με τέσσερις (47-43). Από εκεί και πέρα όμως, οι Ρώσοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 51-49 (η Κροατία έμεινε χωρίς καλάθι για 4 λεπτά). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους παίκτες του Μπλατ να προηγούνται με 60-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι βγήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς. Έτσι γρήγορα-γρήγορα πέρασαν μπροστά με εννιά πόντους (65-56). Οι Κροάτες συνέχιζαν να δυσκολεύονται στην επίθεση και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Στο 33΄, μάλιστα, ακούμπησε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (68-58). Η ομάδα του Ρέπεσα δεν είχε δυνάμεις να αντεπιτεθεί και έτσι φτάσαμε στο 76-62 του 37΄. Το τελικό 83-70 αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 56-60, 70-83

Κροατία: Ούκιτς 5, Κους 17, Πόποβιτς, Ρόζιτς 11, Πρκάτσιν, Τόμας 4, Πλάνινιτς 4, Στόιτς, Μάρκοτα 7, Μπάνιτς 9, Κασούν 6, Μπάρατς 7

Ρωσία: Σαμπάλκιν, Χόλντεν 8, Μπίκοφ, Κιριλένκο 20, Μοργκούνοφ 10, Σαμοϊλένκο 2, Κριάπα 8, Πασούτιν 14, Μόνια, Πονκράσοφ 7, Σαβρασένκο 8, Πάντιους 6

Επιμέλεια: Θωμάς Κολοβός