Γενικά

Είναι «τρελοί» αυτοί οι Πορτογάλοι...

Όσοι νομίζουν ότι η Πόρτογαλία πήγε για τουρισμό στο Ευρωμπάσκετ θα πρέπει να αναθεωρήσουν. Συγκεκριμένα, οι ίβηρες επικράτησαν του Ισραήλ με 94-85. Οι Πορτογάλοι έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ για 35 λεπτά, βασιζόμενοι κυρίως στους αιφνιδιασμούς και κινδύνεψαν λίγο μόνο στα τελευταία πέντε λεπτά, όποτε και το Ισραήλ πλησίασε στους οκτώ πόντους, αλλά μέχρι εκεί. Πλέον, η ομάδα του Σερφ χρειάζεται ένα "θαύμα" για να προκριθεί στους «8». Δηλώσεις του Ισραηλινού τεχνικού.

H Πορτογαλία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με 8-0. Στηριζόμενη στους αιφνιδιασμούς και στα σουτ τριών πόντων (4/8 στο πρώτο δεκάλεπτο), κατάφερε να στείλει τη διαφορά στο +12 στο 5΄ (17-5). Η ομάδα του κ. Μέλνιτσουκ, παράλληλα με το επιθετικό κομμάτι, τα πήγαινε θαυμάσια και στον αμυντικό τομέα, κάτι που αποδεικνύεται από τα πολλά λάθη των Ισραηλινών (8 λάθη στην πρώτη περίοδο). Η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται για να φτάσουμε στο 21-7 στο 7΄. Κάπως έτσι, το δεκάλεπτο "έκλεισε" στο 28-14.

Με ένα σερί 7-2, το Ισραήλ κατάφερε να "ρίξει" τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 12΄ (21-30). Οι Ίβηρες, όμως, συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, με συνεχή τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο. Για την ομάδα του Σερφ σκόραρε μόνο ο Ελιγιάχου (17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας τους 15 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου (40-25). Έτσι, οδηγηθήκαμε στο 46-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Όσοι περίμεναν ότι θα έβλεπαν κάτι διαφορετικό στην τρίτη περίοδο, σίγουρα διαψεύστηκαν. Οι παίκτες του Σερφ δεν μπορούσαν με τίποτα να ακολουθήσουν το ρυθμό των Πορτογάλων. Η ομάδα του κ. Μέλνιτσουκ έβγαζε μια τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Με αυτόν τον τρόπο, φτάσαμε στο 52-36 του 23΄ και το 59-42 του 25΄. Η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους στο 26΄ (61-42). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε μπροστά την Πορτογαλία με 65-48.

Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου δεν προμήνυε αυτό που θα γινόταν στη συνέχεια. Η Πορτογαλία προηγήθηκε με 19 πόντους (69-50), αλλά κάπου εκεί το Ισραήλ, χάρη στον Χάτζατζ, «αφυπνίστηκε» και κατάφερε να κατεβάσει, μετά από πολύ ώρα τη διαφορά, σε μονοψήφιο νούμερο (73-64 στο 36΄). Από εκεί και πέρα, η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη. Η ομάδα του Σερφ πίεσε σε όλο το γήπεδο και έστειλε τους Πορτογάλους στις βολές. Αυτοί, όμως, ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή και έτσι φτάσαμε στο τελικό 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 46-34, 65-48, 94-85

Πορτογαλία: Mινιαβα, Φερνάντες 5, Ράμος, Κούνια 9, Ζορντάο 20, Ντα Σίλβα 13, Γκόμες 23 , Κοέλιο 8, Σιμάο , Εβόρα 2 , Μιράντα 2, Σάντος 12

Ισραήλ: Χάτζατζ 7, Ροθ, Χαλπερίν 19, Ελιγιάχου 29, Μάρκοβιτς, Ρόμπερτς 2, Πνίνι 7, Ταπίρο 7, Ναόρ 12, Κοζικάρο, Γκρίν 2, Ταμίρ

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Σβι Σερφ δήλωσε πως: "Εγιναν όλα όσα φοβόμουν. Δυστυχώς, ήμασταν πολύ κακοί και δίκαια η Πορτογαλία πήρε τη νίκη. Από την αρχή του τουρνουά, ο Γκριν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα στον αγκώνα, όχι, όμως, κάτι ιδιαίτερα σοβαρό. Απλά βρέθηκε σε κακή βραδιά. Έχουμε περάσει πολλά ως ομάδα και έχουμε δώσει πολλά παιχνίδια για να φτάσουμε ως εδώ. Συνεχίζουμε όλοι μαζί για το καλύτερο δυνατό. Δεν μπορώ να πω πολλά για το ματς κόντρα στην Ισπανία. Μόλις πριν λίγο τελείωσε η αναμέτρηση με την Πορτογαλία. Η Ισπανία είναι μια ομάδα με πολύ λίγες αδυναμίες και αυτό το ξέρουν όλοι. Εμείς θα προσπαθήσουμε για ότι καλύτερο».

Από την πλευρά του, ο Βαλεντίν Μίλετσουκ επισήμανε πως: "Για να κερδίσουμε την Ελλάδα την Τρίτη, θα πρέπει να παίξουμε καλύτερο μπάσκετ και καλύτερη άμυνα. Θα πρέπει να μελετήσουμε το παιχνίδι του αντιπάλου μας και να δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στις λεπτομέρειες. Δεν έχουμε παίκτες αστέρια, έχουμε μια ομάδα. Όταν έχουμε αυτοπεποίθηση, μπορούμε να παίξουμε καλά, κόντρα σε οποιαδήποτε ομάδα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να παίξουμε άμυνα. Η καλή άμυνα είναι η καλύτερη επίθεση για μας".

Επιμέλεια: Θωμάς Κολοβός, Παναγιώτης Βλαχαδάμης