Γενικά

«Περίπατος» πρόκρισης

Το σημαντικότερο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ έκανε το Σάββατο η Σλοβενία. Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Τουρκίας με 66-51, στο πλαίσιο του έκτου ομίλου και με «4 στα 4» στη διοργάνωση έχουν, ουσιαστικά, εξασφαλίσει την πρόκριση στους «νοκ άουτ» αγώνες. Αντίθετα, οι γείτονες με 3 ήττες σε τέσσερις αγώνες, μόνο με «θαύμα» θα μπορέσουν να προκριθούν. Οι παίκτες του Αλες Πίπαν πήραν δίκαια το ροζ φύλλο, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εκτός από ένα σημείο στο τρίτο δεκάλεπτο. Βρίσκοντας λύσεις μέσα από το καλάθι στις πρώτες περιόδους και από το τρίποντο, με τον Σλόκαρ, στην τέταρτη περίοδο πήραν μια άνετη νίκη, κόντρα σε μια ομάδα που έκανε πολλά λάθη και έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι ενός σημείου, λόγω των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που μάζεψαν οι παίκτες της.

Στο πρώτο δίλεπτο, οι δύο ομάδες είχαν «σπάσει» τα καλάθια σουτάροντας τρίποντα εκατέρωθεν, χωρίς να υπάρχουν πάντα οι κατάλληλες προϋποθέσεις και έδειχναν αμφότερες αρκετά εκνευρισμένες και αγχωμένες. Το «ρόδι» «έσπασε» ο Οκούρ με δύο εύστοχες βολές, όμως η απάντηση του Σμόντις ήταν άμεση, στο πρώτο εύστοχο σουτ της βραδιάς. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν το «χέρι» τους και οι Σλοβένοι κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων. Ο ρυθμός είχε ανέβει κατακόρυφα και οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις μέσα από τη ρακέτα, με ηγέτες τους Λάκοβιτς, Σμόντις από τη μια και τους Οκούρ, Τούρκογλου από την άλλη. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως όσο ήταν μπροστά στο σκορ, ήλεγχαν την κατάσταση και έβρισκαν πιο σωστές επιθετικές λύσεις από τους αντιπάλους τους. Ο Οκούρ είχε τις λύσεις από την περιφέρεια, παρά το μαν του μαν που έπαιζαν πάνω του οι αντίπαλοι, όπως την ίδια άμυνα χρησιμοποιούσε και, από την άλλη πλευρά, ο Μπόγκνταν Τάνιεβιτς. Ο Εραβεζ Λόρμπεκ έδινε τις λύσεις και έτσι οι παίκτες του Αλες Πίπαν διατηρούσαν πάντα το προβάδισμα. Με όλα αυτά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +5.

Οι Σλοβένοι πήραν προβάδισμα εφτά πόντων με τον Σλόκαρ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, κάτι που καθιστούσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση μέχρι εκείνη τη στιγμή για τους «πράσινους», που έδειχναν ανώτερη ομάδα στο παρκέ. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν οι Τούρκοι τους κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι, αφού φαινόταν πως οι Σλοβένοι είχαν κάποιες αδυναμίες στο αμυντικό ριμπάουντ. Οι «πράσινοι» ξαναπήραν προβάδισμα εφτά πόντων, αφού δεν υπήρχε στην αντίπερα όχθη κάποια αξιόπιστη επιθετική λύση, πέραν του Οκούρ. Ο Ε. Λορμπεκ άρχιζε να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια και η διαφορά όλο και αυξανόταν. Οι Τούρκοι δεν είχαν «καθαρό» μυαλό και έμειναν για περίπου δύο λεπτά χωρίς καλάθι, οπότε η διαφορά έγινε ξανά διψήφια. Ο Οκούρ έδωσε ξανά κάποια λύση, όμως μόνο αυτός και τα επιθετικά ριμπάουντ δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Αλλλά, τα απανωτά λάθη των «πράσινων» σε εκείνο το διάστημα έδωσαν την ευκαιρία στην Τουρκία να μειώσει στους τέσσερις και να ξανακάνει το παιχνίδι ντέρμπι. Οι βοήθειες που δεν υπήρχαν στην άμυνα των Τούρκων τους άφηναν εκτεθειμένους, παρά το γεγονός πως οι Σλοβένοι ήταν άστοχοι στα τρίποντα. Ο Κουτλουάι ανέλαβε να φέρει εις πέρας τις τελευταίες επιθέσεις και ο Γκονλούμ έφερε το ματς στο -2. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε χαμένες επιθέσεις στη συνέχεια, αφού φάνηκαν πως ήθελαν να φέρουν η καθεμία το παιχνίδι στα μέτρα της. Οι παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς αστόχησαν σε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, μαζεύοντας αμέτρητα επιθετικά ριμπάουντ και, αφού ο Λάκοβιτς έχασε το τελευταίο σουτ, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +2 για τη Σλοβενία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν λίγο νευρικά το τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Ντράγκιτς και Τούρκογλου έδωσαν τις «ανάσες» που έπρεπε, με τον άσο του ΝΒΑ να ισοφαρίζει την αναμέτρηση, όμως η άμεση απάντηση του Λάκοβιτς έδωσε πάλι το προβάδισμα στους «πράσινους». Το ματς είχε αποκτήσει «άγρια» ομορφιά, πλέον και ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Οκούρ έδωσε για πρώτη φορά την πρωτοπορία στην ομάδα του, αφού οι Σλοβένοι αντιμετώπιζαν προβλήματα για να σκοράρουν κάτω από το καλάθι σε αυτήν τη φάση της αναμέτρησης. Ένα ρεσιτάλ αστοχίας στη συνέχεια κράτησε για ένα δίλεπτο το σκορ στα ίδια επίπεδα. Οι Τούρκοι κρατούσαν πλέον το προβάδισμα και θα πηγαίναμε για φινάλε-«θρίλερ». Ο Σλόκαρ έβαλε ξανά μπροστά τους «πράσινους» με τρίποντο, φέρνοντας το ποσοστό στο 3/15. Ο Σλόκαρ είχε πάρει την κατάσταση προσωπικά και ευστόχησε σε νέο τρίποντο, φέρνοντας την ομάδα του στο +5, με σερί 6-0. Οι Τούρκοι τα είχαν χαμένα και δεν μπορούσαν να σκοράρουν, οπότε ο Λάκοβιτς έκανε το 46-39 και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6, αφού ο Αρσλάν είχε 1/3 βολές.

Ο εκπληκτικός Σλόκαρ έδωσε ένα 7-0 σερί και με συνολικό 13-1 οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 13 πόντους και έδειξαν να βάζουν τις «βάσεις» για την τελική επικράτηση, με τους Τούρκους να μην έχουν το κουράγιο να αντιδράσουν. Το 2/19 στα τρίποντα των παικτών του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς έδειχνε πως δεν υπήρχε η ψυχολογία και οι «πράσινοι», παρά τα λάθη στις τελευταίες επιθέσεις, κρατούσαν ένα +15. Η διαφορά όλο και ανέβαινε και οι Σλοβένοι, απλά, έκαναν μια συντήρηση δυνάμεων, ενόψει της συνέχειας. Οι απέλπιδες προσπάθειες των Τούρκων δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα, αφού τα λάθη των τυπικά γηπεδούχων ήταν στην ημερήσια διάταξη, πλέον. Ο Τούρκογλου έκανε ένα 5-0 μόνος του, όμως δεν είχε την ανάλογη συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του, με τη διαφορά στο -11. Ο Ντράγκιτς επανέφερε τα πράγματα στη θέση τους. Νέο τρίποντο από τον Οκούρ έφερε τη διαφορά στο -10. Οι Σλοβένοι ξαναξέφυγαν με 15 πόντους και η «σεμνή» τελετή έλαβε τέλος, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τη συγκεκριμένη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-31, 40-46, 51-66

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπόγκνταν Τάνιεβιτς): Αρσλάν 1, Κούκο, Ατσούρ 5 (1), Ιλιάσοβα 2, Κουτλουάι 6, Γκονλούμ 4, Οκούρ 14 (2), Πεκέρ 2, Τούρκογλου 17 (1)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Άλες Πιπάν): Λάκοβιτς 5 (1), Ντράγκιτς 11, Νεστέροβιτς 13, Σμόντις 9 (1), Σλόκαρ 12 (3), Γιάκοντνικ 5, Ντ. Λόρμπεκ 7, Ε. Λόρμπεκ 4

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης