Γενικά

Σοβαρεύτηκε η Κροατία

Την πρώτη της νίκη στο φετινο Ευρωμπάσκετ πέτυχε η Κροατία. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα επικράτησε της αδύναμης Πορτογαλίας με 90-68, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να δείχνει ότι οι Κροάτες έκαναν έναν υγιεινό "περίπατο", ωστόσο κάτι τέτοιο αποτελεί τη μισή αλήθεια, καθώς στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά μόνο με έξι πόντους (42-36). Στο δεύτερο εικοσάλεπτο, όμως, η παρέα του Πόποβιτς σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» το παιχνίδι. Δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά συναρπαστική. Οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, ωστόσο καμία τους δεν μπορούσε να τα καταφέρει. Οι όποιες διαφορές και αν υπήρξαν δεν ξεπέρασαν τους τρεις πόντους. Είναι χαρακτηριστικό πως υπήρξαν εννέα ισοπαλίες (2-2, 4-4, 7-7, 11-11, 13-13, 19-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Η Κροατία προσπαθούσε να ξεφύγει και τα κατάφερε (34-29), αλλά οι Πορτογάλοι είχαν πάντα την απάντηση και πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 35-34. Από εκεί και πέρα, όμως, με ένα σερί 8-0 (με πέντε πόντους του Πόποβιτς και τρεις του Τόμας), οι παίκτες του Ρέπεσα έκλεισαν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 42-36.

Οι Κροάτες μπροστά στο «φάντασμα» ενός πρόωρου αποκλεισμού σοβαρεύτηκαν και ήδη τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου είχαν ξεφύγει με 7 πόντους, 46-39. Το τρίποντο του Πόποβιτς στα 5:53 πριν τη λήξη έστειλε τη διαφορά στο +13, 54-41. Οι Πορτογάλοι έμειναν από δυνάμεις, μην αντέχοντας την πίεση των Κροατών και η διαφορά, με τη λήξη του δεκαλέπτου, εκτοξεύτηκε στους 25 πόντους, 75-50.

Η Πορτογαλία το μόνο που κατάφερε στην αρχή της τέςταρτης περιόδου ήταν να μειώσει μέχρι τους 18 πόντους (75-57), κρατώντας τους αντιπάλους της χωρίς πόντο για πέντε λεπτά. Μέχρις εκεί όμως, αφού η Κροατία συνέχισε σε ρυθμούς τρίτου δεκαλέπτου και έφτασε με άνεση στο τελικό 90-68.

Τα δεκάλεπτα:19-19, 42-36, 75-50, 90-68

Κροατία: Ούκιτς 12, Κους, Πόποβιτς 14, Ρόζιτς, Πρκάτσιν 10, Τόμας 9, Πλάνινιτς 5, Στόιτς, Μάρκοτα 13, Μπάντις 8, Κασούν, Μπάρατς

Πορτογαλία: Μινάβα 5, Φερνάντες 1, Ράμος 4, Κούνια 13, Ζορντάο 7, Ντα Σίβλα , Γκόμες 17, Κοέλιο 1, Σιμάο, Εβόρα 4, Μιράντα 4, Σάντος 12

Γιασμίν Ρέπεσα: "Ο Πόποβιτς μπορεί να αλλάξει το παιχνίδι στο σωστό σημείο. Το έκανε με δύο-τρία σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν ψυχολογικά διαφορετικό ματς για μας, λόγω της χθεσινής ήττας".

Κούνχα: "Ακόμα μία φορά δεν αρχίσαμε άσχημα, όμως δεν μπορέσαμε να περάσουμε ποτέ μπροστα".

Επιμέλεια: Θωμάς Κολοβός, Παναγιώτης Βλαχαδάμης