Γενικά

Η «αρκούδα» βρυχάται…

Καλύτερο ξεκίνημα ίσως δεν θα περίμεναν ούτε οι ίδιοι οι Ρώσοι στο 35ο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στα ισπανικά γήπεδα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέτριψε με 90-56 το Ισραήλ, κάνοντας το «2 στα 2» για τον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, όπου βρίσκεται και η Εθνική μας. Η «αρκούδα» πήρε από την αρχή το προβάδισμα ενώ από την δεύτερη περίοδο άρχισε να χτίζει μια μεγάλη διαφορά υπέρ της, παίρνοντας με σχετική άνεση τη νίκη. Κορυφαίοι των τυπικά γηπεδούχων, Χόλντεν και Κιριλένκο, ενώ από την ομάδα του Σβι Σερφ δεν διασώθηκε κανείς.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-28, 66-41, 90-56

Με διάθεση να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο ξεκίνησε το ματς η Ρωσία. Ο Χόλντεν ήταν ο κινητήριος μοχλός οι ψηλοί, οι εκτελεστές, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγείται με 13-9, έχοντας ως επιθετικές αιχμές τον Τζέι Αρ Χόλντεν και τον Αντρέι Κιριλένκο. Το Ισραήλ με κάποιες διεισδύσεις μείωσε σε 17-15, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Ρωσία. Ο Μόνια μπήκε αρκετά ορεξάτος και με 7 πόντους του, έδωσε προβάδισμα +8 (26-18) στην «αρκούδα» που έδειχνε να βρίσκει το ρυθμό της. Η διαφορά με την οποία προηγήθηκε η Ρωσία έφτασε και το +14 (37-23), κάτι που προήλθε από συνεχόμενους πόντους των Κιριλένκο και Χόλντεν. Με αυτά και με αυτά, το πρώτο μέρος τελείωσε 40-28 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Επιβλητική και αποφασισμένη να τελειώσει μια ώρα νωρίτερα το ματς, μπήκε η Ρωσία στο τρίτο δεκάλεπτο, χτίζοντας μια μεγάλη διαφορά 25 πόντων (55-30) στο ξεκίνημα του, με πρωταγωνιστές τους Ζεβροσένκο, Χόλντεν. Την ίδια ώρα το Ισραήλ φαινόταν ανήμπορο να αλλάξει το σκηνικό που είχε δημιουργηθεί εις βάρος του, με αποτέλεσμα δει την διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει το +30 (62-32). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σβι Σερφ ήταν να μειώσουν κάπως με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε στο 66-41.

Η μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργήσει η Ρωσία, είχαν αναγκάσει τους Ισραηλινούς σε ρόλο θεατή την τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ παρότι είχαν αποκτήσει σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη, δεν χαλάρωσαν, διατηρώντας την τιμή της διαφοράς σε υψηλά επίπεδα. Έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, το ταμπλό έδειχνε 77-47, και από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες των δυο ομάδων, όπως ήταν λογικό χαλάρωσαν. Τελικά η Ρωσία επικράτησε με 90-56, κάνοντας την δεύτερη νίκης της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωμπάσκετ.

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Χόλντεν 18, Ζεβροσένκο 7, Μπίκοφ 3, Σαμπάλκιν 7, Κιριλένκο 17, Μοργκούνοφ 8, Κριάπα 6, Μόνια 9, Πασούτιν 6, Πάντιους, Σαμοιλένκο 3, Πονκράσοφ 6.

ΙΣΡΑΗΛ (Σβι Σερφ): Χαλπερίν 14, Μάρκοβιτς 2, Ροθ 1, Γκριν 6, Πνίνι 6, Ρόμπερτς 2, Χάτζατζ, Ταμίρ, Κοζικάρο 1, Ναόρ, Ταπίρο 7, Ελιάχου 17.