Συνεχίζει αήττητη η Ζάλγκιρις!

Η ομάδα του Κάουνας δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Πιένο, ωστόσο τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 78-68, κάνοντας το 3/3 στο λιθουανικό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ζόρια στο σύνολο του Κάζις Μακσβίτις, αφού είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα και έφτασαν μέχρι και στο +14 (52-38) λίγο μετά το ημίχρονο. Παρόλα αυτά, η Ζάλγκιρις έκανε απίθανη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα επιμέρους 25-7 και τελικά έφτασε στο ροζ φύλλο.

Από τους νικητές ο κορυφαίος ήταν ο Λαουρίνας Μπιρούτις, ο οποίος σημείωσε double-double, με 12 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 19 βαθμούς αξιολόγησης. Πρώτος σκόρερ από τη Ζαλγκίρις ήταν ο Ντανιέλιους Λαβρινοβίτσιους που σημείωσε 16 πόντους, ενώ 10 πόντους και 5 ασίστ μέτρησε ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-45, 53-61, 78-68.