Τώρα φαίνεται πόσο την «σκότωσε» η ισοφάριση από την Ιταλία στο φινάλε της προηγούμενης αγωνιστικής... Η Δανία αν και έριξε εξάρα (6-0) στην Μάλτα, δεν της αρκούσαν οι τρεις βαθμοί καθώς βγήκε χειρότερη δεύτερη από τους εννιά ομίλους των προκριματικών και έμεινε εκτός μπαράζ Μουντιάλ!

Στο 11’ το ματς ήταν ήδη 2-0, χάρη στα δύο τέρματα των Σάσμουσεν και Άγκερ (πέναλτι). Πριν καν κλείσει το πρώτο μέρος ο δείκτης του σκορ είχε ανέβει στα τέσσερα τέρμα, αφού Μπέλαντ (28’) και Άγκερ (39’ πεν.) είχαν «χτυπήσει» ξανά. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσαν οι Ράσμουσεν (74’) και Νίλσεν, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, που ωστόσο άφισε πικρή γεύση στους Δανούς που έμειναν εκτός.

Η αδιάφορη και πρώτη στον όμιλο, Ιταλία έμεινε στο 2-2 με την Αρμενία σε ένα ματς... διασκέδαση για τους Ιταλούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5' με τον Μοβσισιάν, με τον Φλορέντζι να φέρνει το ματς στα ίσια στο 24'. Οι Αρμένιοι πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ με τον Μιχταριάν (70'), αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαλοτέλι διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Η Τσεχία πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην Βουλγαρία με 1-0, χάρη σε τέρμα του Ντοκάλ στο 51’, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να περιοριστεί στη τρίτη θέση του ομίλου και να ρίξει τους Βούλγαρους τέταρτους.