Κατάρρευσε στο «σπίτι» της η Μακάμπι Τελ Αβίβ και έχασε την κούπα!

Μία εντυπωσιακή Χάποελ Ιερουσαλήμ στο δεύτερο ημίχρονο έφερε… τούμπα τον τελικό Κυπέλλου και νίκησε 85-72 την «ομάδα του λαού», κατακτώντας το τρόπαιο για δεύτερη σερί χρονιά και 8η στην ιστορία της!

Το σύνολο του Όντεντ Κάτας είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 31-10 στο τρίτο δεκάλεπτο η Χάποελ πήρε το πάνω χέρι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζακόρι Γουίλιαμς με 21 πόντους, ενώ 17π. πρόσθεσε ο Λέβι Ράντολφ. Νταμπλ-νταμπλ για τον Σπίντι Σμιθ με 12π. και 15 ασίστ.

Από τη Μακάμπι, ξεχώρισε ο Ρόμαν Σόρκιν με 17 πόντους, ενώ ο Τζος Νίμπο είχε 9π. και 13 ριμπάουντ. Πολύ μέτριο ματς από τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος είχε 9π., 7 ασίστ, αλλά υπέπεσε σε 11 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-46, 68-56, 85-72