Πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στα Περιβόλια, εκεί όπου η Καλαμάτα έφυγε με την σπουδαία νίκη με 2-1 και ανατροπή απέναντι στα Χανιά, στην πρεμιέρα τους στον Β’ όμιλο της φετινής Super League 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχοντας μόλις στο 11’ την πρώτη ευκαιρία, με τον Κότσαρη ωστόσο να λέει «όχι» στον Τσέλιο, κρατώντας το 0-0.

Τελικά, στο 23’, κατάφεραν να σκοράρουν όταν από σέντρα του Προβιδάκη από τα δεξιά και καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Τσέλιος, άνοιξε το σκορ!

Η «μαύρη θύελλα» απείλησε στο 31’ με την ισοφάριση, με την εκτέλεση φάουλ του Μορέιρα από δεξιά και την κεφαλιά του Μπακαγιόκο αλλά ο Σαφαρίκας απέκρουσε ενστικτωδώς…

Στο δεύτερο 45λεπτο η Καλαμάτα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, δεν δέχτηκε φάσεις και αντιθέτως έφτασε στην ισοφάριση στο 76ο λεπτό.

Αφού, μετά την επέμβαση του Σαφαρίκα που απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Βασιλαντωνόπουλου και την εκτέλεση κόρνερ του Γρίβα από αριστερά, ο αμαρκάριστος Μόρσεϊ πέτυχε με πλασέ το 1-1!

Μάλιστα, στο 83’, από νέο κόρνερ του Μορέιρα, αυτή τη φορά από τη δεξιά πλευρά, ο Αλγκαρανιάς έκανε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Μουνάχο έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την εκτέλεση φάουλ του Βασιλαντωνόπουλου ο Ντιγκινί σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2!