Εντυπωσιακός για άλλο ένα ματς ο Παναθηναϊκός, αυτή την φορά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση νίκησαν την ΑΕΚ με 3-0 (25-16, 25-23, 25-23) για την 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης και διατήρησαν το απόλυτο στο πρωτάθλημα…

Ο Παναθηναϊκός είχε σε φοβερή ημέρα τις δύο κεντρικές του Καββαδία (70% στην επίθεση) και Γκούζου που πήραν μαζί 24 πόντους, κάνοντας και τα 8 μπλοκ της ομάδας.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά είχε τραγικό ποσοστό στην επίθεση (μόλις 26%) και στην υποδοχή (29% άριστες) και ήταν καλύτερη μόνο στο σερβίς (7 άσσους).

Με εξαίρεση το 1ο σετ που το πήρε εύκολα ο Παναθηναϊκός στα δύο επόμενα έγινε μεγάλο ντέρμπι με την μαχητική ΑΕΚ να προηγείται με 2-3 πόντους και τον Παναθηναϊκό στο τέλος των σετ να κάνει την ανατροπή και να τα κερδίζει, δείχνοντας χαρακτήρα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στη σεζόν μετά από 5 σερί νίκες (τέσσερις στο πρωτάθλημα και μία στην Ευρώπη μεσοβδόμαδα).

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός έλεγχε το ματς με εξαιρετικό μπλοκ που του απέφερε 5 πόντους, όλους από τις κεντρικές του Καββαδία (3) και Γκούζου (2), ενώ η Τσίμα πήρε στην επίθεση αρκετούς δύσκολους πόντους. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-7 και 16-9. Ο τεχνικός της ΑΕΚ Μανώλης Ρουμελιώτης άλλαξε διαγώνια (Λαγουδάκη αντί Κατσαντώνη), αλλά η «Ένωση» το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 20-16, αλλά με σερί 5-0, άσσο της Πατσέκο (24-16) και επίθεση της Τσίμα (25-16) το σετ τελείωσε υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 2ο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (8-8). Έπειτα η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού στο σερβίς και στην επίθεση και με την Γιακουμή προηγήθηκε για πρώτη φορά 11-10 και κατάφερε να κρατήσει για ώρα την πρωτοπορία που έφτασε ακόμα και στο +3 (18-21) με άσσο της Νικούλη. Ο Παναθηναϊκός όμως επέστρεψε με σερβίς της Τσίμα και με την χρυσή αλλαγή του Ρούση, την Χρήστου (αντί της Μερτέκη) κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21. Η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά (22-23) με λάθος της Γκούζου, ωστόσο Βίλκου με επίθεση, Καββαδία με μπλοκ (πάνω στην Γιακουμή) και Χρήστου ολοκλήρωσαν την ανατροπή και οι «πράσινες» με 25-23 έκαναν το 2-0.

Στο 3ο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να ελέγχει το ματς, έχοντας κορυφαία την Ιβάνοβα. Η «Ένωση» κρατούσε προβάδισμα 2-3 πόντων (9-6, 15-13, 18-16, 20-18), αλλά οι «πράσινες» έκαναν άλλη μία ανατροπή με την Τσίμα στο σερβίς και πέρασαν μπροστά 22-20 με σερί 4-0 και επίθεση της Βίλκου. Η ΑΕΚ με μπλοκ των Νικούλη- Ιβάνοβα ισοφάρισε 23-23, ωστόσο με την Καββαδία και την Βίλκου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-23 και στο 3-0 σετ.

«Κρατάμε την σοβαρότητα και τις ανατροπές»
Ρούσης: «Ήταν ένα δύσκολο ματς το οποίο είχε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας λόγω της μεγάλης νίκης που είχαμε κάνει. Είχα ανησυχίες αλλά ευτυχώς τα κορίτσια, παρόλο που έκαναν κάποια λάθη που δεν συνηθίζουν, ήταν συγκεντρωμένες και πήραν μια μεγάλη νίκη. Η ΑΕΚ παρόλο που εμφανίζεται αποδυναμωμένη είναι μια πολύ καλή ομάδα και το απέδειξε και σήμερα. Βάλαμε αδικαιολόγητα με δικά μας λάθη την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Κρατάμε την σοβαρότητα και τις ανατροπές».

Ρουμελιώτης: «Παίξαμε με μια ομάδα που έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς και σε μια δύσκολη έδρα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος, έγινε ντέρμπι στα δύο επόμενα και λεπτομέρειες δεν μας άφησαν να πάρουμε κάτι καλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά στα κρίσιμα σημεία μας έλειψε η εμπειρία και το καθαρό μυαλό»

Εύη Χρήστου (παίκτρια Παναθηναϊκού): «Κάναμε πολλά λάθη, περισσότερα από το ματς με τον Ολυμπιακό. Δείξαμε όμως μεγάλο χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και καταφέραμε να κερδίσουμε».

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες),