Στην κορυφή της Α1 βόλεϊ γυναικών κάθεται ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όμως οι «ερυθρόλευκες» από κει και πέρα εμφανίστηκαν σαρωτικές και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση, στο +1 από τον ΑΟ Θήρας, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στην τέταρτη θέση με 30 βαθμούς, όσους έχει και ο ΠΑΟΚ.

Σε πολύ καλή μέρα για τον Ολυμπιακό βρέθηκε η Χίπε, που κυριάρχησε επιθετικά, ενώ για τις πράσινες ξεχώρισε η Κοσμά.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε ελαφρά υπεροχή, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία μετά το 11-11. Οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν στο 17-17, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με λάθος σερβίς, όμως Χίπε και Ζακχαίου το κατάφεραν για το 20-18. Με σερί τριών πόντων ο Παναθηναϊκός έκανε το 20-21, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει ξανά. Το προβάδισμα εναλλασσόταν ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με την Καλαντάτζε και τις Πότοκαρ και Διώτη να διαμορφώνουν το 28-26 για το 1-0 σετ υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 7-7 και να τρέχει σερί τριών πόντων για το 10-7. Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ξανά, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν στο +5 (15-10) και με σερί έξι πόντων στο +8 (20-11). Οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά, όμως δεν σταμάτησαν τις «ερυθρόλευκες» που ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-16.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει διαφορά, που έφτασε στο +5 (12-7 και 15-10). Ο Παναθηναϊκός και πάλι δεν βρήκε αντίδραση, με τις γηπεδούχες να κάνουν το 2-1 σετ με 25-18.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +5 (16-11) και +7 (19-12), ενώ έκανε το 3-1 σετ με 25-20.

Τα σετ: 26-28, 25-16, 25-18, 25-20