Η μεσοβδόμαδη νίκη επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League, φαίνεται πως αναπτέρωσε το ηθικό της Λιόν, η οποία αν και δύσκολα, επικράτησε 2-1 στην έδρα της Τουλούζ, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα μετά από δύο σερί γκέλες.

Σε ένα παιχνίδι στο «Stadium de Toulouse» όπου τιμήθηκε η μνήμη του οπαδού του συλλόγου, Brice Taton, ο οποίος σαν σήμερα το 2009 έχασε τη ζωή του στο Βελιγράδι, μετά από επίθεση που δέχθηκε από δεκάδες Σέρβους, λίγη ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης Ερυθρός Αστέρας-Τουλούζ για το Europa League, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό με του Γκμπογιό.

Η απάντηση της Λιόν ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και μάλιστα με τυχερό τρόπο, όταν ο Νικολάισεν έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Και ενώ το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε χαμηλό τέμπο και όλα έδειχναν... Χ, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φοφανά για την ολική ανατροπή!

Αυτή ήταν και πρώτη νίκη της Λιόν στο πρωτάθλημα μετά από δύο αγωνιστικές, σκαρφαλώνοντας έτσι στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 7 βαθμούς. Για την Τουλούζ, αυτή ήταν η τρίτη ήττα στη σεζόν (1-2-3), με αποτέλεσμα να παραμείνουν στους 5 βαθμούς και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.