Στην πρώτη φάση των πλέι οφ της Volley League γυναικών 1-8, οι ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός). Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στην τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη στους δύο πρώτους μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με τη βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του δεύτερου αγώνα θα διεξάγεται «χρυσό» σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε πόντους.

Οι νικητές της πρώτης φάσης προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις από 5 έως και 8 της τελικής βαθμολογίας, σύμφωνα με την κατάταξη της κανονικής περιόδου.