Η Ρεάλ Μαδρίτης μοιάζει ανήμπορή να αντιδράσει και δέχεται το ένα χτύπημα μετά το άλλο σε πρωτάθλημα και -κυρίως- Ευρωλίγκα. Η ήττα από την Τενερίφη με 72-59 αποδεικνύει πως το σύνολο του Πάμπλο Λάσο περνάει μία εκτεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στην τελευταία περίοδο, ανοίγοντας την διαφορά και ουσιαστικά υπέταξαν την «Βασίλισσα» με πρώτο σκόρερ τον Μπρούνο Φιτιπάλντο των 14 πόντων και άξιο συμπαραστάτη τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να προσθέτει άλλους 11 και να ανεβαίνουν στην βαθμολογία με ρεκόρ 16-10.

Από την άλλη μεριά, η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην 2η θέση με ρεκόρ 19-7, όμως νιώθει την ανάσα της Μπανταλόνα που είναι μία νίκη πίσω. Οι 13 πόντοι τόσο του Σέρχιο Γιούλ όσο και του Γκέρσον Γιαμπουσέλε πήγαν στον κάλαθο των αχρήστων και η ατμόσφαιρα φαντάζει αποπνικτική στις τάξεις των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-32, 41-43, 72-59