Ακόμα περισσότερο βυθίστηκαν οι Λος Άντζελες Λέικερς, που έχασαν 124-123 στη Νέα Υόρκη από τους Νικς με μοιραίο τον Λεμπρόν Τζέιμς. Ο «Βασιλιάς» πήρε την τελευταία επίθεση του αγώνα και είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, ωστόσο δέχθηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο «στοπ» από τον Χεζόνια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 41-30 στην πρώτη περίοδο, όμως η ομάδα του Γουόλτον αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (63-66).

Η παρέα του «Βασιλιά» συνέχισε να έχει το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι και το +8 (82-90) στα μισά της τρίτης περιόδου. Στα 4 λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν με 11 πόντους (111-122) και έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη.

Από ‘κει και πέρα όμως, το ματς έγινε… ντέρμπι, με τους παίκτες των Νικς να δείχνουν χαρακτήρα και να επιστρέφουν από το εις βάρος τους -7 (116-123) στα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να φτάσουν στο τελικό 124-123 χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Χεζόνια στο φινάλε.

Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μουντιέι (28 πόντοι, 8 ασίστ), Ντότσον (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νοξ (19 πόντοι), Χεζόνια (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Τζόρνταν (15 πόντοι, 17 ριμπάουντ) να πραγματοποιούν εντυπωσιακή εμφάνιση.

Από την άλλη, ο Λεμπρόν είχε 33 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κούζμα (18 πόντοι, 8 ασίστ), Ουίλιαμς (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκι (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).