Οι εντυπωσιακοί κατά διαστήματα Μάτζικ, πανηγύρισαν σπουδαία νίκη επί των Γουίζαρντς με σκορ 117 - 108, παίρνοντας την πρώτη μονομαχία «μαγείας» της σεζόν.

Σε εξαιρετική βραδιά για τους γηπεδούχους, ο Άαρον Γκόρντον, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους (6/14 σουτ και 3/4 τρίποντα), μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ στα 42 λεπτά που αγωνίστηκε.

Άξιος συμπαραστάτης, ο Νίκολα Βούτσεβιτς, που πέτυχε νταμπλ νταμπλ , χάρη στους 21 πόντους (10/16 σουτ και 1/2 τριπ) και τα 14 ριμπάουντ, στα 30 λεπτά συμμετοχής του.

Κομβικός παράγοντας στην νίκη των Μάτζικ, ο Ντ Τζ Όγκουστιν, ο οποίος είχε σημαντική συνεισφορά, τόσο σε σκοράρισμα όσο και ασίστ, στους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας του. Στα 25 λεπτά που μετείχε στην αναμέτρηση, κατέγραψε στην στατιστική του 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Όσον αφορά, το νούμερο δύο του εφετινού «ντραφτ», Μο Μπάμπα, πέτυχε 15 πόντους (7/8 σουτ και 1/1 τριπ), μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, στα 17 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισαν ο Μπράντλεϊ Μπελ με 27 πόντους (10/21 σουτ και 4/9 τριπ), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σε 41 λεπτά συμμετοχής και ο Τζον Γουόλ με 19 πόντους (9/21 σουτ και 0/3 τριπ), 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ, στα 42 λεπτά που αγωνίστηκε.

Πλέον, οι Ορλάντο Μάτζικ (5-7 νίκες/ήττες) βρίσκονται στην 10η θέση ενώ οι Ουάσιγκτον Γουίζαρντς (2-9 νίκες/ήττες) στην 14η θέση, της Ανατολικής Περιφέρειας.