Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε το ταξίδι του Στέφανου και Πέτρου Τσιτσιπά στο διπλό του τουρνουά στο Γκστάαντ της Ελβετίας, με τους δύο Έλληνες τενίστες να χάνουν στις λεπτομέρειες με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 11-9) από τους Κορνέα και Μπέγκεμαν.

Το πρώτο σετ, τα αδέλφια Τσιτσιπά το έχασαν στο τάι μπρέικ, ενώ το δεύτερο το κατέκτησαν με άνεση, φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με 4-1. Κάπως έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε match tie-break, εκεί όπου δύο χαμένα σέρβις της ελληνικής ομάδας έφερε το σκορ από το 9-8 στο 9-10, με τους αντιπάλους τους στη συνέχεια να κερδίζουν το ματς.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας των δύο Ελλήνων αθλητών πριν τη συμμετοχή τους στο διπλό Ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.