Η Κηφισιά νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Ηρακλή στο Ζηρίνειο, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Volley League και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Φοίνικα, αφήνοντας τους «κυανόλευκους» στην προτελευταία θέση.

Η όγδοη νίκη της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς ο Ηρακλής πάλεψε στο δεύτερο σετ, όπου ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0, 8-3 και διατήρησε το +4 μέχρι το 21-17, όμως, η Κηφισιά έκανε «ανατροπή» και πήρε το σετ.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-13
2ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 31-29
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20

*Oι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-13, 31-29, 25-20 σε 78΄.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/4, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 10 (9/20, 1 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Μπίσετ 7 (7/11), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 17 (13/16, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 16 (14/29, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Κάπελλας, Κοντός, Κόβαλτσουκ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11π. (7/12, 1 άσσος, 43% υπ., 25% αρ.), Παλέντζας 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφανίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Στίγγας 5 (2/5, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/3), Τσολάκος / Παπαδημητρίου (λ. - 63% υπ., 38% αρ.), Μαυροβουνιώτης, Γάτσης 3 (3/7)

Ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε πως: «Κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε το "τρίποντο". Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο σετ, στο οποίο καταφέραμε να κάνουμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ. Ήταν ένα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που είχαν πολύ καλό σερβίς. Εμείς, όμως, υπερείχαμε στο σερβίς. Αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ επικίνδυνα. Για αυτό και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε σοβαρά και πειθαρχημένα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Ο Γιάννης Ορφανός δήλωσε πως: «Κάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη και, δυστυχώς, δεν έχουμε το χρόνο να τα διορθώσουμε. Μπαίνουμε νωθρά στο πρώτο σετ και μετά να "κυνηγάμε το δεύτερο. Σήμερα, είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά και πάλι δεν είχαμε την ψυχραιμία να κερδίσουμε πόντους στις κρίσιμες φάσεις μετά το 20.

Αυτό λειτουργεί εις βάρος μας και στο τρίτο σετ, όπου δεν έχουμε την ψυχολογία για να επανέλθουμε. Ελπίζω να ξεκουραστούμε στις γιορτές και να επιστρέψουμε δριμύτεροι».