Νίκη που ισοδυναμεί με... μισή πρόκριση πανηγύρισε η Βοσνία, η οποία επικράτησε 97-93 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σλοβενίας, αναγκάζοντάς την στην πρώτη ήττα της στο φετινό Ευρωμπάσκετ!

Ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και την Βοσνία να είναι πιο εύστοχη στις καθοριστικές στιγμές, παίρνοντας μια τεράστια νίκη!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρόμπερσον (23π, 7/13 τρίποντα) και Μούσα (22π, 5 ριμπ, 5 ασίστ), ενώ για την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Τσάντσαρ (22π.), Γκόραν Ντράγκιτς (20π, 6 ασίστ) και Ντόντσιτς (16π, 8 ριμπ, 8 ασίστ).

Το ματς:

Οι Βόσνιοι μπήκαν... φουριόζοι στην αναμέτρηση και κρατώντας την άποντη την Σλοβενία στα πρώτα δύο λεπτά, βρέθηκαν να προηγούνται με 8-0, χάρη σε καλάθια των Άτιτς και Μούσα. Η Σλοβενία αντέδρασε και φτιάχνοντας σερί 12-2 πέρασε μπροστά με 12-10 στο 4', ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά της στην επίθεση και έχοντας για πρωταγωνιστή τον Γκόραν Ντράγκιτς, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 32-26.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Βοσνία να μειώνει στους τρεις (35-32 στο 12') χάρη σε δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Ρόμπερσον, πριν ο Πρέπελιτς δώσει εκ νέου προβάδισμα 8 πόντων στην Σλοβενία (40-32), με δικό του τρίποντο στο 14'. Οι Βόσνιοι πλησίασαν ξανά στο καλάθι (40-38) και πέρασαν μπροστά μετά από ώρα (42-44) μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Ρόμπερσον, όμως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σλοβενία μπροστά με 52-49.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και αφού οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με κανέναν από τους δύο αντιπάλους να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Γκόραν Ντράγκιτς διαμόρφωσε το 66-62 υπέρ της Σλοβενίας στο 26', ενώ με κάρφωμα του Τσάντσαρ η Σλοβενία προηγήθηκε με 73-67 στο 28'. Ωστόσο, η Βοσνία είχε ξανά απάντηση, μειώνοντας στον πόντο (73-72) πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Άστοχες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες, με τον Μούσα να σκοράρει για τρεις στο 34', βάζοντας μπροστά την Βοσνία με +4 (79-83). Η Σλοβενία πέρασε ξανά μπροστά με 84-83 μετά από κάρφωμα του Τσάντσαρ, ενώ ο ίδιος μείωσε σε 89-91 στο 37'. Η Βοσνία μπήκε στην «τελική ευθεία» του ματς με βραχεία κεφαλή στο σκορ (89-93), πριν ο Ντράγκιτς κλέψει και μειώσει σε 91-93, με 4' για τη λήξη. Ο Άτιτς με βολές έκανε το 91-95, ο Ντόντσιτς μείωσε σε 93-95, ενώ ο Ρόμπερσον με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-97!

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 52, 49, 73-72, 93-97

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ισραήλ-Ελλάδα: Στη μάχη των νοκ άουτ του Eurobasket U20 η Εθνική Νέων

Έμαθε αντίπαλο στα νοκ άουτ του Eurobasket U20 η Εθνική Νέων

Πρώτη ήττα της Εθνικής Νέων για το Eurobasket U20 στα χέρια της διοργανώτριας Πολωνίας

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Εθνική Νέων, λύγισε τη Σερβία με κορυφαίους Ζούγρη και Σαμοντούροφ!

Live Streaming: Η πρεμιέρα της Εθνικής Νέων κόντρα στη Σερβία για το Eurobasket U20

Οι αντιδράσεις του πάγκου, η ατμόσφαιρα και ο... Παυλίδης: Η παρακάμερα από τη νίκη της Εθνικής κόντρα στην Ολλανδία

Στο κατάμεστο ΣΕΦ η δεύτερη μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου στις δύο πρώτες αγωνιστικές των προκριματικών του EuroBasket!

Με Τολιόπουλο, Παπαγιάννη και Πετρούσεφ το Top-10 της 4ης ημέρας των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025!

Κουζέλογλου: «Στην Εθνική Ομάδα έχουμε κοντά μας αυτούς που μας έκαναν να παίξουμε μπάσκετ»

Σίβεκ: «Κυριαρχήσαμε κόντρα σε παίκτες Ευρωλίγκας, αλλά δεν έχουμε την ποιότητα»