Τι κάνει η φετινή Μάλαγα; Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL μετατρέπεται σε φονέα των γιγάντων, καθώς μετά την Μπαρτσελόνα, πέταξε εκτός Κυπέλλου και τη Ρεάλ Μαδρίτης (93-82) και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey!

Το σύνολο του Ιβόν Ναβάρο ήταν μαχητικό από την αρχή της αναμέτρησης και παρά το γεγονός πως η πρώτη περίοδος το βρήκε πίσω στο σκορ με 19-17, στη δεύτερη περίοδο ήταν πιο αποφασιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στην ισοπαλία (39-39).

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Ουνικάχα βγήκαν αποφασισμένοι να κάνουν εκ νέου τη... ζημιά και το κατάφεραν με πανηγυρικό τρόπο! Με ένα επιμέρους σκορ 27-20 στην τρίτη περίοδο, έφτασαν στο +7 (66-59), ενώ στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και εν τέλει πήραν μία σπουδαία νίκη με 93-82, διαλύοντας και την ομάδα του Τσους Ματέο. Πλέον, περιμένει στον τελικό (19/2) τον νικητή του Τενερίφη-Μπανταλόνα, το οποίο θα ξεκινήσει σε λίγη ώρα (22:30).

Κορυφαίος για την ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν ο Κράβις με 20 πόντους, ενώ δεν ήταν αρκετοί οι 19π. του Ταβάρες για τη «βασίλισσα».

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-39, 66-59, 93-82.