Στο 50ο λεπτό το σκορ ήταν στο 3-0 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Τρίτης και το τελικό 3-2, με τον «Βίνι» να γελά μπροστά στον τέταρτο διαιτητή για τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων στο φινάλε, αποτυπώνει την κατάσταση που βίωσε ο Αντσελότι και οι παίκτες του μέχρι να πάρουν τη νίκη.

Οι «μερένγκες» τα κατάφεραν, αλλά έπρεπε να ιδρώσουν πολύ περισσότερο απ’ ό,τι το είχαν κάνει στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, όταν και πέτυχαν τα τρία τέρματα. Πάντως, υπήρξαν περιστατικά που έκαναν τους αντιπάλους της Ρεάλ να γκρινιάξουν έντονα και να προκληθούν σχόλια στα social media, με τους Βινίσιους και Έντρικ να… γλιτώνουν κάρτες.

Ο πρώτος έπεσε κάπως άγαρμπα πάνω στον Σαντιάγο Μουρίνο και τον πάτησε στη γάμπα στην προσπάθειά του να μην πέσει στο έδαφος, ενώ, ο νεαρός συμπαίκτης του κλώτσησε εν ψυχρώ στη βουβωνική χώρα τον παίκτη που τον μάρκαρε και πήρε απλά κίτρινη κάρτα…