Με το απόλυτο συνεχίζει ο Παναθηναϊκός μετά από δύο αγωνιστικές στο EuroCup.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Λούμπλιν στην Πολωνία, οι «πράσινες» πέρασαν και από το Ισραήλ, επικρατώντας 76-62 της Ραμάτ Χασαρόν.

Έτσι, παρέμειναν μόνες πρώτες και αήττητες στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, κοιτάζοντας με αισιοδοξία το μέλλον.

Σε μεγάλη μέρα βρέθηκε η Παυλοπούλου, η οποία τελείωσε το ματς με 24 πόντους, καθώς και η Κάρτερ, με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή τον έλεγχο του ματς, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα. Η Κάρτερ ξεκίνησε το ματς εντυπωσιακά και έδωσε αέρα έξι πόντων στις πράσινες (15-21και 20-26), όμως οι γηπεδούχες με σερί έξι πόντων ισοφάρισαν σε 26-26 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Μετά το 31-31 ο Παναθηναϊκός πάτησε ξανά γκάζι και έφτασε στο ημίχρονο στο +7 (34-41), το οποίο διατηρήθηκε ως το 48-41.

Η Ραμάτ έκανε νέα αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 48-48, όμως και πάλι το σύνολο της Καπογιάννη βρήκε την απάντηση και ξέφυγε στο +8 (48-56) στις αρχές του τέταρτου 10λεπτου. Από και και πέρα κυριάρχησε απόλυτα και άνοιξε τη διαφορά ως το τελικό +14 (62-76).

Τα 10λεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76