Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης έκαναν οι Γουόριορς νικώντας πολύ δύσκολα 104-100 τους Ρόκετς σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και πολλές διαμαρτυρίες για τη διαιτησία εκατέρωθεν. Ο Κέβιν Ντουράντ με 35 πόντους (11/25 σουτ) μαζί με τον Ντρέιμοντ Γκριν που είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους πρωταθλητές, ενώ Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον ήταν σε μέτρια μέρα. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε μεν 35 πόντους, αλλά με μόλις 9/28 σουτ για το Χιούστον, που έκανε κατάχρηση τριπόντων (14/47).

Οι Γουόριορς είχαν από την αρχή μια μικρή διαφορά (16-9), παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα των Ντουράντ και Κάρι, αλλά και τα οκτώ τους λάθη στην πρώτη περίοδο. Οι Ρόκετς ήταν πολύ άστοχοι, με 1/14 τρίποντα στο εναρκτήριο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Γκριν με 8 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ να οδηγήσει την ομάδα του στο 28-19. Ο Χάρντεν δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και οι πρωταθλητές με καλάθι του KD ξέφυγαν με εννιά, 53-44. Όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Γκόρντον κι ένα του Πολ, που έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 53-53.

Ένα ξέσπασμα του «μούσια» επέτρεψε στους Ρόκετς να ισοφαρίσουν 68-68, τη στιγμή που ο Κάρι φορτωνόταν νωρίς με τέσσερα φάουλ. Ο Ντουράντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και εκμεταλλευόμενος και τις τεχνικές ποινές σε Πολ και Ντ’ Αντόνι για διαμαρτυρία οδήγησε τους Γουόριορς στο 83-76 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο ο KD κρατούσε μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά πότε ο Χάρντεν και πότε ο Γκόρντον δεν επέτρεπαν στο Γκόλντεν Στέιτ να ησυχάσει. Το τρίποντο του Κάρι 24,4’’ πριν το τέλος έφερε το ματς στο +5 (103-98), αλλά μετά το κάρφωμα του Χάρντεν και το κλέψιμο στον Ντουράντ, οι Ρόκετς είχαν μια τελευταία ευκαιρία. Ωστόσο ο «μούσιας» αστόχησε σε τρίποντο (διαμαρτυρόμενος για φάουλ) και ο Πολ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ το μόνο που κατάφερε ήταν να δεχτεί δεύτερη τεχνική ποινή στο ματς και να αποβληθεί, κάτι που απέφερε το τελικό 104-100.

Δωδεκάλεπτα: 28-19, 53-53, 83-76, 104-100.