Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην Πριενάι η Ζαλγκίρις, επικρατώντας εκτός έδρας 94-57. Έτσι, η ομάδα και του Κάζις Μακσβίτις ανέβηκε στο 21-4, παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος Λιθουανίας και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στην «τελικό» με την Μακάμπι.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, ευρισκόμενη μπροστά με 19-17. Στη δεύτερη περίοδο, ο σύλλογος του Κάουνας ανέβασε ελαφρώς την απόδοσή του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το 37-30 υπέρ των Ζαλγκίρις.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μακσβίτις ήταν καταιγιστική και με επιμέρους σκορ 29-16 στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε το 66-46, τελειώνοντας την αναμέτρηση. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν ακόμη πιο επιβλητικοί στο φινάλε και πήραν μία εύκολη νίκη με 94-57.

Πολύ καλή παρουσία του Χέιζ με 14 πόντους για τον σύλλογο του Κάουνας. Καλή εμφάνιση και από τους Μπιρούτις (12π.) και Λεκαβίτσιους (10π.), οι οποίοι ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 30-37, 46-66, 57-94.