Κοίταξε στα μάτια την ποιοτική Μούρθια στο rematch του περσινού μικρού τελικού, αλλά δεν έκανε... σεφτέ στο φετινό BCL το Περιστέρι.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστική δείχνοντας αρκετά θετικά στοιχεία στο εντός έδρας παιχνίδι της με τους Ισπανούς για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, είχε το ματς στην ισοπαλία (61-61) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά τελικά ηττήθηκε με 76-81, κερδίζοντας πάντως το δυνατό χειροκρότημα των φίλων της για την πολύ θετική προσπάθεια.

Πάτον (18π, 11 ριμπ), Έντι (17π με 5/7 τρίποντα) και Πάπας (14π με 4/7 τρίποντα) ήταν η κορυφαίοι του Περιστερίου, το οποίο μετά και την ήττα της πρεμιέρας από την FMP, έπεσε στο 0-2, ενώ για τους νικητές, οι οποίοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους, ξεχώρισαν Κουπέν (14π), Ένις (11π, 7 ασίστ), Σαντ Ρος (11π, 4 ασίστ) και Τοντόροβιτς (11π).

Πλέον, το Περιστέρι στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο για την Stoiximan GBL, ενώ για την επόμενη αγωνιστική του BCL, θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει τη Μανίσα.

Το ματς:

Με Χάρις, Πουλιανίτη, Κόφεϊ, Έντι και Πάτον ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Περιστερίου, ενώ οι Κούρουκς, Κουπέν, Τοντόροβιτς, Μπροτζιάνσκι και Έννις αποτέλεσαν την αρχική πεντάδα για την ομάδα του πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα, Σίτο Αλόνσο.

Ο Πουλιανίτης έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς, αλλά στο ξεκίνημα η ομάδα του Λιμνιάτη έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεσή της, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν διαδοχικούς πόντους με Τοντόροβιτς και Κούρουκς, περνώντας μπροστά με 6-2. Ο Έντι μείωσε με τρίποντο σε 6-5, ο Ένις απάντησε άμεσα και με τον ίδιο τρόπο, για τους πρώτους του πόντους και το 5-11, πριν ο Κόφεϊ, και ο Έντι με δεύτερο σερί τρίποντό του, μειώσουν σε 10-11. Ο Ένις εκτέλεσε ξανά από μακριά για το 10-14 και έφτασε από πολύ νωρίς τους 8, για το μέγιστο προβάδισμα της Μούρθια (10-18), αλλά ο τρομερός με 3/3 τρίποντα Έντι, και ο Πάτον με τρίποντο και τρομερό alley-oop κάρφωμα, κράτησαν το Περιστέρι σε «απόσταση βολής» (15-18 και 20-22). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Λιμνιάτη να έχει 4/5 τρίποντα, αλλά 4/8 δίποντα και 5 λάθη, ούσα στο -2 (22- 24).

Μετά από δύο λεπτά χωρίς καλάθι για το Περιστέρι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Αβδάλας σκόραρε για πρώτη φορά, μειώνοντας σε 24-26, ενώ τους πρώτους πόντους του βρήκε και ο Σαντ Ρος, κάνοντας με τρίποντο το 24-29. Ο Χάκανσον μετά από εξαιρετική επαναφορά έβαλε τη Μούρθια στο +5 (26-31), ο Πάπας σκόραρε για τρεις, μειώνοντας σε 29-31, αλλά ο Σαντ Ρος βρήκε ξανά στόχο από μακριά, διαμορφώνοντας το 29-35 και αναγκάζοντας τον Λιμνιάτη να πάρει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι είδαν τα ποσοστά τους στο μακρινό σουτ να μειώνονται, μένοντας χωρίς καλάθι για 3,5 λεπτά και τη Μούρθια να τους πληγώνει στο ζωγραφιστό, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο 10 (31-41). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πάτον να συνδυάζει ουσία και θέαμα, πετυχαίνοντας 4 σερί πόντους (9 πόντους και 6 ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο του ματς) και με το Περιστέρι να βρίσκεται στο -7 (35-42).

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το Περιστέρι να σκοράρει μόνο από βολές σε 4 ολόκληρα λεπτά, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ οι Τοντόροβιτς, Κούρουκς και Κουπέν εκτόξευσαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (38-51). Έντι και Πάτον συνέχισαν να προσφέρουν επιθετικές «ανάσες» στους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 47-53, αλλά Κοπέν και Ράντεμπο ευστόχησαν ξανά από μακριά (8/16 τρίποντα συνολικά σε εκείνο το σημείο η Μούρθια), για το 47-58. Ωστόσο, το Περιστέρι βρήκε αντίδραση και με διαδοχικές άψογες άμυνες, δεν δέχθηκε καλάθι για τρία λεπτά και έφτιαξε σερί 8-0, μειώνοντας σε 55-58!

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Χάρις ισοφάρισε ευστοχώντας σε τρίποντο, ο Σαντ Ρος απάντησε άμεσα φτάνοντας τους 9 (με ? από μακριά) και βάζοντας τέλος στο σερί, αλλά ο Πάπας ισοφάρισε ξανά σε 61-61! Ο Χάκανσον έδωσε συνέχεια στην... βροχή τριπόντων και ο Κούρουκς έκανε το 61-67 με καλάθι-φάουλ, ενώ η Μούρθια έβρισκε την απάντηση κάθε φορά που το Περιστέρι την πλησίαζε, συνεχίζοντας να προηγείται με 65-70. Ο Έντι μείωσε σε 69-75, αλλά οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να έχουν μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας, όντας και πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, για να πανηγυρίσουν με το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-42,55-58, 76-81