Στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 B’ Κατηγορίας προκρίθηκε η Εθνική Νεανίδων, η οποία νίκησε 62-45 την Ιρλανδία στο Πλοϊέστι στον τελευταίο αγώνα της Α’ φάσης της διοργάνωσης και κατέκτησε την δεύτερη θέση στον Α’ όμιλο.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ελληνικής ομάδας έπαιξε η απόδοσή της στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο, όπου έχοντας ισορροπήσει προηγουμένως τον αγώνα και καλύψει τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία ήταν πίσω στο σκορ (13-4, 6΄) ισοφαρίζοντας σε 14-14, στο 11' “γύρισε” το παιχνίδι υπέρ της και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (14-19).

Από ‘κείνο και σημείο και έπειτα η Εθνική Νεανίδων δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό της να την “απειλήσει”, και με όπλο την άμυνα αλλά και το επιμέρους σκορ 3-10 που έκανε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ξέφυγε ακόμα περισσότερο (17-29, 14΄) βάζοντας ουσιαστικά τα θεμέλια για τη νίκη.

Στο 27΄ η Ελλάδα προηγήθηκε με 18 πόντους (30-48), με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό και στην τελευταία περίοδο (40-59, 36΄), οδηγώντας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στη νίκη-πρόκριση στην “8άδα” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα, στον πρώτο αγώνα της φάσης των “νοκ άουτ” που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (9/8), θα αντιμετωπίσει την πρώτη του Β’ ομίλου, οι αγώνες του οποίου θα ολοκληρωθούν το βράδυ.

Διαιτητές: Λι (Κίνα), Καρ (Αυστρία), Σέτκοβιτς (Μαυροβούνιο)

Δεκάλεπτα: 14-14, 23-36, 34-48, 45-62

Ελλάδα (Γκουζίνη): Στολίγκα 19 (5), Παρασκευοπούλου 2, Χατήρα 13 (3), Γιαπιτζόγλου 5 (1), Φελούρη, Σιουμουρέκη, Ζιάκα 2, Λιανούδη 4, Χωλοπούλου 6 (1), Σύρπα 11.