Ασταμάτητος Μάξι και «διπλό» των Σίξερς με νίκη 118-114 επί των Πέισερς.

Το θρίλερ στην Ιντιάνα είχε happy end για την ομάδα από τη Φιλαδέλφεια, η οποία πανηγύρισε δύσκολη νίκη στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάξι, ο οποίος σημείωσε 45 πόντους, έχοντας πάρει συνολικά 32 σουτ (5/17 τρίποντα, 9/15), ενώ είχε και 12/15 βολές, συν 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Ο Μάρτιν σημείωσε 17 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Γκόρντον.

Στην αντίπερα όχθη ο Χαλιμπάρτον πέτυχε 22 πόντους (4/9 τρίποντα) και ο Σιάκαμ 17 (2/4 τρίποντα).

Η αναμέτρηση είχε τρομερό φινάλε. Αφού οι Πέισερς είχαν το πάνω χέρι με 102-97, κάνοντας σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Μάρτιν.
Ο Μάξι έκανε το 105-102 με βολές του Μάξι στα 12’’ πριν το τέλος και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με 105-105 με τρίποντο του Χαλιμπάρτον. Ο Μάξι ήταν «καυτός» και στην παράταση, αλλά οι Πέισερς δεν παραδόθηκαν εύκολα, με τον Νέισμιθ να μειώνει σε 115-114. Μοιραίος ο Χαλιμπάρτον που έχασε βολές στα 3’’ πριν το τέλος και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με τον Μάξι να τελειώνει το ματς με βολές για το 118-114.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 52-58, 79-78, 105-105 (κ.δ), 114-118