Διπλασίασε τις νίκες της στη σειρά των τελικών με τον Ερυθρό Αστέρα και «αγγίζει» τον τίτλο της Αδριατικής Λίγκας η Παρτίζαν!

Μετά την επικράτησή της τους την περασμένη Πέμπτη, οι «ασπρόμαυροι» του Βελιγραδίου έκαμψαν ξανά την αντίσταση των «ερυθρόλευκων» στην κατάμεστη «Σταρκ Αρίνα», πανηγυρίζοντας τη νίκη με 87-78 και κάνοντας το 2-0 έναντι των μεγάλων αντιπάλων τους. Πρωταθλήτρια θα στεφθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες, ενώ το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί στο «Αλεκσάνταρ Νίκολιτς» την ερχόμενη Κυριακή (18/6, 21:30).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλη υπέρ της διαφορά, η Παρτίζαν ανέβασε ρυθμό και βελτίωσε τα ποσοστά της στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας με +9 (68-59). Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας μέχρι και το -4 (78-74), όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με το τελικό 87-78.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νάναλι (15π), Σμαΐλαγκιτς (15π), Πάντερ (13π), Λεσόρ (13π) και ΛεΝτέι (12π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νέντοβιτς (21π).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-44, 68-62, 87-78