Εντυπωσιακή πρεμιέρα και… άλωση της Πυλαίας από τον Παναθηναϊκό! Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε τα δόντια της στον ΠΑΟΚ και με εκπληκτική εμφάνιση, έγινε αμέσως το «αφεντικό» στο ντέρμπι, το οποίο και πήρε 3-1 σετ!

Το πρώτο σετ ξεκίνησε σαν πραγματικό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να παίρνουν το προβάδισμα εναλλάξ. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, βρήκε λύσεις στο πρέσινγκ, που άσκησε ο ΠΑΟΚ στο σερβίς και με πρωταγωνιστές τους, Γκάσμαν, Πρωτοψάλτη και Νίλσεν βρέθηκε στο +5 (13-18). Παρά την απόπειρα των γηπεδούχων να μειώσουν στο σκορ, οι «πράσινοι» κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στα σετ με 25-21.

Ίδια διακύμανση στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να κρατά τον Παναθηναϊκό μακριά από το τρίμετρο και να δίνει το δικαίωμα στους διαγώνιους και τους κεντρικούς του να σκοράρουν, χτίζοντας διαφορά τεσσάρων πόντων στο κρισιμότερο σημείο (22-18). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει λύσεις και ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 (25-23).

Μεταμορφωμένος και αποφασισμένος να πάρει το ματς ο Παναθηναϊκός έβγαζε πάντα αντίδραση στις επιθέσεις του ΠΑΟΚ, ισοφαρίζοντας το ματς το οποίο ήταν ισορροπημένο σε ολόκληρη σχεδόν τη διάρκεια. Στην κρισιμότερη καμπή, ο Παναθηναϊκός, με τον Πρωτοψάλτη, τον Βουλκίδη και τον Νίλσεν, βρήκε προβάδισμα και παρά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και εν τέλει το σετ (21-25).

Η εμφάνιση των «πρασίνων» στο τέταρτο σετ ήταν εκκωφαντική αφού με το… καλησπέρα πήραν προβάδισμα, που τους επέτρεπε να παίξουν με καθαρό μυαλό (5-14). Ο δρόμος, πλέον, δεν είχε γυρισμό και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε άνετη επικράτηση (14-25) για το τελικό 3-1 στα σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.